Park Promenada to już nie tylko miejsce odpoczynku, ale także edukacji ekologicznej. Z inicjatywy Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice powstała tu „Ptasia wioska”. Jej otwarciu towarzyszyła prezentacja nowego ekosprzętu.
– Dzieci z rodzicami mogą zobaczyć, jakie zwierzęta, ptaki mieszkają tutaj na Promenadzie. Można się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć, zobaczyć, jakie są budki lęgowe, również są tutaj elementy animacyjne dla dzieciaków – mówi Marcin Podsiadło, prezes ZOMM-u.
Ścieżka edukacyjna ma za zadanie kształtować świadomość ekologiczną od najmłodszych lat. W tego typu projekty chętnie włącza się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który dofinansował stworzenie wartej ponad 60 tys. zł „Ptasiej wioski” na Promenadzie.
– Wiemy, że im więcej tej edukacji, świadomości ekologicznej dzieci nabiorą za młodu, że tak powiem, tym będziemy mieli mniej zadań związanych z usuwaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń w środowisku. Bo ta świadomość powoduje, że działamy już potem w dorosłym życiu rozsądniej – tłumaczy Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
To idealne miejsce do organizowania różnych ekologicznych akcji. Pierwsza z nich już się tu odbyła.
– Budowaliśmy budki dla ptaków – mówi Maciuś z Przedszkola nr 16.
– Żeby mogły gdzieś jeść i zamieszkać – dodaje Nikolka, również z P16.
– Dzieci z przedszkoli, szkoły, klasy 1-3, będą mogły prowadzić zajęcia w terenie, nauczyciele są przygotowani do tego typu działań. Zakład Oczyszczania Miasta, który jest prekursorem tego działania, również jest gotowy do tego, żeby nieść pomoc, jeżeli chodzi o sprawy związane z edukacją ekologiczną – podkreśla prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.
Oficjalne otwarcie „Ptasiej wioski” było też okazją, by pochwalić się dwiema nowymi śmieciarkami, które już od kilku miesięcy służą ZOMM-owi.
– Bardzo nowoczesne pojazdy, również, czy przede wszystkim, spełniające wymogi ustawy o elektromobilności, bo jak szanowni Państwo wiedzą, jesteśmy zobowiązani przepisami tej ustawy do wymiany pojazdów tak właśnie, aby były spełnione te wymogi – tłumaczy Marcin Podsiadło.
Śmieciarki zasilane sprężonym gazem ziemnym udało się zakupić dzięki pożyczce z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Ponad 1,5 mln zł to 90% kosztów obu pojazdów. Co ważne, pożyczka może zostać umorzona do 40%.
Ekologiczne inwestycje stają się więc dla ZOMM-u codziennością. W planach jest już rozbudowa nowo otwartej ścieżki edukacyjnej m.in. o ptasie stołówki czy hotelik dla motyli.