W Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę prezentującą zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja roku & budowa XXI w.” na przestrzeni ostatnich 27 lat. Jednym z nich jest mysłowicki Szyb Bończyk. Odrestaurowany obiekt pokopalniany można będzie podziwiać przez cały miesiąc na ekspozycji w stolicy.
Kilka lat temu mysłowicki Szyb Bończyk zwyciężył w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja roku 2016” w kategorii Gastronomia. Zarówno jury, jak i internauci docenili pracę, jaką Aneta i Maciej Sikorowie włożyli w odrestaurowanie budynku dawnej transformatorowni stanowiącej część działającego w latach 1911-1990 szybu nieistniejącej już kopalni Mysłowice.
„Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, początkowo pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. (…) W 1984 r. Szyb Bończyk został zlikwidowany i powoli zaczął popadać w ruinę. Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu obiekt utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 r. przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia, m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe. Chyba żaden z pracujących tu górników nie mógł przypuszczać, że po okresie przemysłowym Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Niewiele osób wierzyło, że budowa kompleksu bankietowo-konferencyjnego na górniczych ruinach może się powieść. Trudu odratowania zabytkowych budynków podjęli się Aneta i Maciej Sikorowie. Zaangażowali swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe, trwające nieprzerwanie od 2007 r. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. 3 lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 r. 3 lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk” – czytamy na szybbonczyk.pl.
Dziś w Szybie Bończyk odbywają się m.in. wesela i inne przyjęcia, rozmaite konferencje, ale również wydarzenia kulturalne czy charytatywne.
Na wernisażu w Łazienkach Królewskich w Warszawie obecni byli właściciele Szybu Bończyk Aneta i Maciej Sikorowie. Wystawę prezentującą zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja roku & budowa XXI w.” na przestrzeni ostatnich 27 lat można oglądać w stolicy przez cały miesiąc.