Zorganizowana dziś w Szybie Bończyk konferencja „(Nie)pełnosprawni w pracy” była przestrzenią do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Mysłowickiej Rady Biznesu przy wsparciu Urzędu Miasta Mysłowice, Powiatowego Urzędu Pracy w Mysłowicach oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach.
Prelekcje zaproszonych na konferencję gości stanowiły kompendium wiedzy zarówno dla pracowników z niepełnosprawnościami, jak i zatrudniających ich pracodawców.
Jan Wroński, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Katowicach, mówił o tym, że pracodawcy ciągle mają obawy przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami i często nie wiedzą, jak się do tego zabrać. To samo tyczy się samych osób z niepełnosprawnościami: boją się, że utracą należne im świadczenia, a jeśli mają niskie kwalifikacje, dodatkowo przekłada się to na brak wiary w siebie.
Tomasz Górski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, dodał, że w ostatnich latach odsetek osób z niepełnosprawnościami wśród zarejestrowanych na Śląsku bezrobotnych wzrósł i wynosi obecnie 8,2%. W Mysłowicach to 8,8%. Wśród szukających zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami dominują te z wykształceniem zasadniczym zawodowym.
– W Mysłowicach mamy trzy duże firmy, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami. W tej chwili takich osób mamy zarejestrowanych ok. 200. Często wysyłamy je także na staże zawodowe, dzięki czemu mają szansę zdobyć doświadczenie i nie są rzucane na tzw. głęboką wodę – mówi Bożena Bartnicka, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Mysłowicach.
Głos podczas konferencji zabrali także m.in. przedstawiciele fundacji, którzy mówili o sposobach na aktywizowanie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, wartościach rehabilitacyjnych, jakie daje im zatrudnienie oraz ich problemach.
Ponadto przy stoiskach zaproszonych gości można było zasięgnąć przydatnych informacji, zapoznać się z ofertami zatrudnienia czy porozmawiać z psychologiem.