W latach 1941-1946 zginęły tu ponad 2 tys. osób: najpierw w niemieckim zastępczym więzieniu policyjnym, a następnie w komunistycznym obozie pracy. Miejsce pamięci na mysłowickiej Promenadzie uzupełniła rzeźba ku czci ofiar dwóch totalitaryzmów, która została odsłonięta w czwartek 12 października.
Ponad 4-metrowy obiekt rzeźbiarsko-architektoniczny stanął między ścianami imitującymi obozowy karcer. Od lutego wisi tu już tablica upamiętniająca ofiary dwóch totalitaryzmów (więcej na ten temat tutaj). Wszystkie trzy elementy tworzą teraz wyjątkowe miejsce pamięci na terenie Mysłowic.
– W tym miejscu był kwadrat czarny, z czarnej kostki, który tak naprawdę prosił się o to, żeby go czymś wypełnić. Wysokość tej rzeźby jest dokładnie policzona według złotego podziału względem tych murów. Jest dopełnieniem pionowym poziomych elementów, ścian tego karceru, więc można powiedzieć, że jest to w całości komplet – tłumaczy Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.
Za koncepcję i stworzenie rzeźby odpowiadają artyści rzeźbiarze Jacek Kiciński i Jan Kuka. Przestrzenna forma obiektu, pod którym można przejść i podziwiać go z różnych perspektyw, nie jest przypadkowa.
– Poszukiwanie takiej uniwersalnej formy, żeby pokazać pustkę, brak, tęsknotę, ale w taki sposób minimalistyczny, może nawet niejednoznaczny, może pozostawiający większą przestrzeń na refleksję dla każdego z nas – mówi Jacek Kiciński, artysta rzeźbiarz.
W ostatnich latach Promenada przeszła ogromną metamorfozę i stała się jednym z ulubionych celów spacerów mysłowiczan. Od samego początku plany rewitalizacji tego miejsca zawierały także stworzenie tu strefy pamięci o ofiarach nazistów i komunistów.
– Cieszymy się, że po raz kolejny jesteśmy w stanie jako władze miasta upamiętnić, oddać hołd tym osobom, które tutaj poniosły straszną i dotkliwą krzywdę, najczęściej, niestety, ale oddając życie za wolną ojczyznę – podkreśla Mateusz Targoś, wiceprezydent Mysłowic.
Rzeźba kosztowała ponad 237 tys. zł i została dofinansowana w 100% ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, pochodzących z budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wszystko dzięki świetnemu projektowi mysłowickiego muzeum i wydziałów kultury, sportu i turystyki oraz funduszy pomocowych. Więcej na ten temat tutaj.