fot.: Ylanite Koppens/ pexels.com

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie dniem nauczyciela. To czas, kiedy uczniowie mają okazję podziękować swoim nauczycielom i wychowawcom za zapał i serce, które wkładają w przekazywanie wiedzy. To również okazja, aby powspominać czasy szkolne.

Lata szkolne to czas, który większość osób wspomina z dużym sentymentem. Z pewnością każdy w czasach szkolnych miał swojego ulubionego nauczyciela, którego miło wspomina pomimo upływu lat. Podzielcie się swoimi wspomnieniami o nauczycielach w komentarzu na Facebooku lub wyślijcie na adres redakcji: redakcja@itvm.pl. Najciekawsze wypowiedzi opublikujemy na łamach naszego portalu.

Dzień nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku. Od 1982 roku, na mocy ustawy Karta nauczyciela, święto obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Zmianę wprowadzono po to, aby w tym dniu mogli świętować wszyscy pracownicy oświaty.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie.

Co ciekawe, Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest rokrocznie 5 października pod patronatem UNESCO. Dzień ten proklamowany został w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”.

Warto także wspomnieć, że Dzień Edukacji Narodowej obchodzi większość państw na świecie. W Czechach i Słowacji obchodzony jest 28 marca (w dniu urodzin Jana Amosa Komenskiego), w Tajwanie 28 września (w dniu urodzin Konfucjusza), w Korei Południowej – 15 września (w dniu urodzin króla Sejonga Wielkiego).