Fundacja Transgresja podsumowała swoje badania nad jakością dialogu społecznego między osobami z niepełnosprawnościami a samorządami. Konwent w katowickim urzędzie marszałkowskim poprowadził prezes fundacji i świeżo upieczony rzecznik ds. osób niepełnosprawnych w naszym mieście Krzysztof Wostal.
– Ważne, żeby samorząd kreował taką rzeczywistość, możliwości poznania potencjału osób z niepełnosprawnością. I w Mysłowicach się to dzieje od kilkunastu-kilkudziesięciu miesięcy, m.in. organizowane są np. prelekcje dla uczniów, którzy mogą poznać możliwości osób z niepełnosprawnościami – mówi Krzysztof Wostal.
Członkowie fundacji sprawdzili, w których miejscach w regionie ta współpraca jest dobra i dowiedli, że najważniejszym jest, żeby obie strony słuchały się nawzajem. Jako nowy pełnomocnik prezydenta Mysłowic Wostal zapowiada dalszą pracę nad jakością tego dialogu.
– W najbliższych tygodniach skierujemy do organizacji pozarządowych, do środowisk osób z niepełnosprawnościami zapytania, czego oni tak naprawdę by chcieli – podkreśla Krzysztof Wostal.
Z badań Transgresji wynika, że w części śląskich miast brakuje liderów ze środowisk z niepełnosprawnościami, mimo że samorządy chcą rozmawiać. Są więc duże szanse, że w Mysłowicach Krzysztof Wostal będzie świetnym łącznikiem pomiędzy miastem a osobami z niepełnosprawnościami, choć, jak przyznaje prezydent Dariusz Wójtowicz, nie była to łatwa decyzja. I nie chodzi tu o kwestie infrastruktury, bo takie wymogi urząd miasta spełnia, ale raczej o stronę emocjonalną.
– Ponieważ jest to wielkie wyzwanie dla prezydenta, który podejmuje ryzyko, zatrudniając na kierowniczym stanowisku osobę niewidzącą i niedosłyszącą, której trzeba stworzyć warunki pracy, swobodnego działania – tłumaczy Dariusz Wójtowicz.
Krzysztof Wostal od wielu lat aktywnie działa w środowisku osób z niepełnosprawnościami.
Szkoli, edukuje, doradza, często występuje w roli eksperta. Jest niewidomy od urodzenia i niedosłyszy, ale nie przeszkadza mu to rozwijać się, kształcić i realizować. O tym, że nie ma czego się bać, zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami, przekonuje także jego poprzedniczka.
– Musimy się skupić na umiejętności danego człowieka, a nie jego barierach, ponieważ każde bariery możemy pokonać, dostosować architektonicznie budynek, możemy prostymi sposobami sprawić, aby miejsce pracy było dostosowane do osób niepełnosprawnych – mówi Marta Ostrowska, były pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, dyrektor Przedszkola nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi.
W temacie współpracy pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami a samorządami ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia. Ważne, by wzajemnie się słuchać i korzystać ze swoich doświadczeń. Dzięki Krzysztofowi Wostalowi ten dialog w naszym mieście z pewnością zyska nową jakość.