Starzejące się społeczeństwo to problem, z jakim borykają się rozwinięte i rozwijające się kraje Europy. Wyjątkiem nie jest tu także Polska. Dowodem na to mogą być długie kolejki chętnych do zamieszkania w Mysłowickim Domu Seniora „Zielony Zakątek”. W odpowiedzi na potrzeby osób schorowanych i w podeszłym wieku placówka otworzyła właśnie nowy oddział.

– Otwieramy nowy oddział w Domu Seniora Zielony Zakątek. W tej chwili mamy już 70-ciu pensjonariuszy, otwierając drugi oddział mamy nadzieję, że sprostamy potrzebom mieszkańców nie tylko Mysłowic, ale i Śląska, bo zapotrzebowanie jest ogromne – mówi Grzegorz Derejczyk, dyrektor Zielonego Zakątka.

Placówka, która znajduje się w Krasowach, nie bez powodu uznawana jest za jeden z najnowocześniejszych w Polsce domów seniora.

– To, co mamy tutaj na wyposażeniu to m.in różnego rodzaju pionizatory, zajęcia do rehabilitacji, fizykoterapii, pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, a oprócz tego ta opieka lekarska. Nie wiem czy jest jeszcze jakiś dom w Polsce, który ma opiekę na takim poziomie jak my – mówi Grzegorz Derejczyk, dyrektor Zielonego Zakątka.

– Jest to opieka kompleksowa, czyli lekarska, pielęgniarska, opiekunki, rehabilitacja, żeby zaopatrzyć tego pacjenta kompleksowo i usprawnić go – przybliża Barbara Korczyńska, lekarka ze specjalizacją z geriatrii i rehabilitacji medycznej.

Zarówno podczas pobytu czasowego jak i stałego – seniorzy w zależności od stanu zdrowia otrzymują indywidualną terapię dostosowaną do ich potrzeb. Niesłusznie obawiają się ci, którzy są przekonani, że pobyt w tego typu ośrodku wyklucza przeżywanie starości w pełnej troski, życzliwej atmosferze.

– Uśmiech na co dzień dla pensjonariuszy, dobre słowo jak najbardziej, także działamy. Mamy terapeutów zajęciowych, mamy rehabilitacje, każdy z pracowników podchodzi z uśmiechem do każdego – to też jest terapia psychologiczna – Małgorzata Zdunkowska, pielęgniarka oddziałowa Zielonego Zakątka.