fot. ITVM

Niegdyś pracował w mysłowickim magistracie, był miejskim plastykiem. To jego zasługa, jak dziś wygląda herb naszego miasta. Malarz, pisarz i miłośnik sztuki, mysłowiczanin Bruno Wioska był w czwartek 24 października gościem Muzeum Miasta Mysłowice. Przybyli na spotkanie mieli okazję zapoznać się z jego historią i twórczością, obejrzeć obrazy czy zakupić książki.

– Październik w muzeum przeznaczyliśmy na pokazanie mysłowiczan-emigrantów. Gościł już u nas Gabriel Koch, mieszkający obecnie w Düsseldorfie. Tym razem spotykamy się z Brunonem Wioską, który osiadł niedaleko Bonn – mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Przy okazji wizyty artysty w naszym mieście została otwarta wystawa jego prac, którą będzie można oglądać w muzeum przez najbliższe dwa miesiące.

– Malarstwo Brunona Wioski należy określić mianem alegorycznego. Nawiązuje do sylwetki, do ciała ludzkiego, ale pod różnymi kątami można odbierać różne treści. Czasami wystarczy obrócić obraz o 180 stopni, by zyskał on zupełnie nowe znaczenie – tłumaczy Plackowski.

O to, co można zobaczyć na wystawie, zapytaliśmy też samego autora.

– Są to prace olejne, dwutematyczne, bo tytuł wystawy to „Dwoistość”. Świat realistyczny jest inspirowany naturą, a świat fantazji podświadomością – wyjaśnia Bruno Wioska.

Jak podkreśla artysta, maluje i pisze przede wszystkim dla siebie. Swoje pisarstwo traktuje bardzo poważnie, robiąc poważny research, zanim zasiądzie do tworzenia.

– W moim malarstwie nie ma odzwierciedlenia żadnych postaci, to jest wszystko fantazja, natomiast w książkach, jeżeli są postaci historyczne, to one wymawiają autentyczne słowa, które kiedyś powiedziały. Szukam źródeł i studiuję je bardzo długo, zanim książka powstanie. „Trzeci powrót” pisałem 10 lat, a przez trzy pierwsze lata przede wszystkim czytałem źródła – podkreśla Wioska.

Mysłowiczanin jest ogromnym miłośnikiem sztuki i architektury, zwłaszcza tej weneckiej. W swoich książkach doskonale łączy elementy i wątki artystyczne z wartką akcją. Przekonają się o tym ci, którzy podczas autorskiego spotkania zakupili któryś z tytułów Bruna Wioski.

Bruno Wioska jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pracował jako grafik w redakcji tygodników „Panorama” oraz „Tak i Nie”. Od 1987 r. mieszka w Niemczech, prowadząc m.in. własne studio graficzne i współpracując z BUND-em, odpowiednikiem polskiej Ligi Ochrony Przyrody, oraz fundacją EuroNatur i bońskim dziennikiem „General Anzeiger”. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Kultury „Ars Porta International e.V”.