Na cmentarzu przy ul. Mikołowskiej odbyła się dziś wyjątkowa uroczystość. Grób weterana powstań śląskich plut. Tomasza Adama Janty został oznaczony proporcem pamięci „Tobie Polsko”. Wszystko dzięki akcji prowadzonej przez IPN.
– To grób zgłoszony przez rodzinę w ramach naszej akcji poszukiwania grobów powstańców, pochowanych najczęściej w rodzinnych mogiłach. One nie są w jakiś szczególny sposób oznaczone. O tym, że spoczywają w nich uczestnicy powstań śląskich, wie najczęściej tylko rodzina. W związku z tym postanowiliśmy zwrócić się z takim apelem do mieszkańców województwa, by zechcieli nam wskazać takie groby, które następnie taką plakietką z napisem „Tobie Polsko” oznaczamy jako groby powstańców śląskich – wyjaśnia Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Tomasz Adam Janta dorastał na bytomskim Rozbarku, ale ostatnie lata spędził w Mysłowicach, tu zmarł i został pochowany. Wziął udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich, w bitwie w rejonie Góry św. Anny został pojmany i skazany na śmierć, a później uniewinniony. Zmarł w 1938 r. w wieku 53 lat.
O genezie i przebiegu powstań śląskich przypomniał przybyłym na cmentarz Wojciech Kubowicz, kustosz Muzeum Miasta Mysłowice. W uroczystości wzięła udział m.in. rodzina Tomasza Janty: jego wnuk, prawnuczka i praprawnuczki.
Znak pamięci, który zawisł na nagrobku Tomasza Adama Janty, wzorowany jest na sztandarze powstańczym. Ten symbol ma nie tylko uhonorować powstańców, ale także zwracać uwagę na groby tych, którzy w latach 1919-1921 przelewali krew za powrót Górnego Śląska do Polski. Podobnie oznaczone groby spotkamy w wielu miastach i miasteczkach województwa.
– Od 5 lipca do dziś oznaczyliśmy w ten sposób 30 grobów weteranów powstań śląskich. Lista kolejnych wskazanych nam przez rodziny grobów jest już gotowa, obejmuje ponad 100 takich grobów i podobnie jak dziś, będziemy je podczas takich uroczystości oznaczać w roku przyszłym – zapowiada Andrzej Sznajder.
Jak przyznaje dyrektor katowickiego oddziału IPN-u, w tym przypadku zadziałał efekt kuli śnieżnej. Ludzie, widząc te tabliczki, zgłaszają się do Instytutu i informują o kolejnych takich grobach.
– Gorąco zachęcamy, żeby to robić. Uratujemy w ten sposób te miejsca dla zbiorowej pamięci i będziemy je oznaczać tak długo, jak długo te groby będą nam zgłaszane – zapewnia Andrzej Sznajder.
Więcej o całej akcji przeczytacie tutaj.
Tomasz Adam Janta to nie jedyny powstaniec spoczywający na cmentarzu przy ul. Mikołowskiej. Pochowani są tu również m.in. Benedykt Pawłowski, Józef Strączek i Piotr Wróbel.