Cmentarz żydowski zdewastowany. Kadr pochodzi z filmu autorstwa Bogusława Polaka

Wandale zdewastowali cmentarz żydowski na Piasku, przewracając ponad 40 macew. Niektóre z nich są popękane. W jednej chwili nie tylko zbrukano pamięć o zmarłych, ale też zniszczono owoc 11-letniej pracy społeczników. Mimo wszystko, 1 listopada kirkut będzie otwarty dla zainteresowanych.

– Brama cmentarna nie została naruszona, wandale najprawdopodobniej musieli wejść od strony sąsiadującej szkoły sportowej. Policja została już poinformowana i wszczęła śledztwo – mówi Bogusław Polak, prezes Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. J. Lustiga.

Skalę zniszczeń można zobaczyć w filmie Bogusława Polaka dostępnym na grupie na Facebooku „Mysłowice ocalić od zapomnienia”.

Żydowska nekropolia znajduje się pomiędzy ul. Stawową i Gwarków w dzielnicy Piasek, a opiekuje się nią Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga w porozumieniu z katowicką gminą żydowską. Spoczywają tu m.in. patron MTHJL-u Jacob Lustig, lekarz, członek rady miasta i autor pierwszej monografii Mysłowic czy Löbel Danziger, założyciel kopalni Mysłowice. Dwa razy do roku – wiosną i jesienią organizują wielkie sprzątanie, do którego przyłączają się inni społecznicy. Porządki obejmują zwykle zbieranie śmieci i połamanych gałęzi czy grabienie liści.

– Ponad 10 lat pracy społeczników i sponsorów poszło z dymem – dodaje Bogusław Polak.

Stowarzyszenie jednak się nie poddaje i zapowiada ponowne zakasanie rękawów wiosną przyszłego roku.

Przypomnijmy, że pierwszy, nieistniejący już stary cmentarz żydowski został założony na Piasku w 1714 r. W samym sercu tego miejsca w grudniu 2019 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą kirkut. W 1864 r. powstała nowa część cmentarza, która była użytkowana przez mysłowicką gminę żydowską do 1968 r. i zachowała się do dziś. W 2020 r. dzięki środkom wojewódzkim remontu doczekało się ogrodzenie żydowskiej nekropolii, która jest obecnie własnością Skarbu Państwa.

Cmentarz żydowski otwarty na Wszystkich Świętych

Mimo zniszczeń, cmentarz żydowski będzie można odwiedzić przy okazji Wszystkich Świętych. Co prawda w tradycji judaistycznej nie obchodzi się tego święta, jednak ze względu na zainteresowanie kirkutem jest on w tym czasie udostępniany już od 11 lat. Brama cmentarza żydowskiego będzie otwarta 1 listopada od godziny 8.00 do 18.00. Zgodnie z żydowską tradycją pamięć o zmarłych najlepiej zaakcentować, kładąc na grobach kamyki.

Zdjęcia: Bogusław Polak