Premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. 31 października, 1 i 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Pracownicy administracji publicznej mają pracować zdalnie, jeśli jest to możliwe.
Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił informacje w sprawie funkcjonowania cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych oraz dalszych obostrzeń, które mogą zostać wprowadzone w związku z trwającą pandemią koronawirusa.
Od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada włącznie cmentarze będą zamknięte. Rozporządzenie nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.
– Podjęliśmy decyzję, że zarówno w dzień poprzedzający, jak i we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny cmentarze będą zamknięte. Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Tradycja jest mniej ważna niż życie – ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Premier zaapelował też do seniorów o ograniczenie przemieszczania się. Wyjątkiem jest wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego i sprawowanie lub uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
– Powyżej 70. roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Wszyscy z Państwa, którzy mogą zostać w domu i nie muszą w ogóle udawać się na zakupy czy gdzieś w celach bytowych, niech pozostają w domach. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów ma służyć tym, którzy się zgłoszą – powiedział.
Mateusz Morawiecki powiedział także, że ma prostą dyrektywę dla administracji publicznej dotyczącą pracy biurowej. Zachęca też przedsiębiorców do pozostawienia pracowników na pracy zdalnej.
– Wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia – powiedział.
Aktualne zasady bezpieczeństwa
- nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym;
- w godzinach 8:00-16:00 (od poniedziałku do piątku, nie obowiązuje w drodze z i do szkoły) przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego;
- szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym;
- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
- wydarzenia kulturalne do 25% udziału publiczności;
- zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni;
- zawieszenie działania sanatoriów;
- lokale gastronomiczne i restauracje – zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz);
- 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych pow. 100 m kw.;
- w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich;
- ograniczenie zgromadzeń publicznych do maks. 5 osób;
- zakaz organizowania spotkań i imprez (z wyjątkiem organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób);
- limit w kościołach – 1 osoba na 7 m kw. oraz zachowana odległość 1,5 m;
- zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób 70+.
Dzisiaj padł nowy rekord zakażeń. Mamy 21 629 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, jak podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 35 osób. Z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami nie przeżyło 167 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 340 834 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i 5 351 zgonów. Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach do tej pory koronawirusem zaraziło się 475 mysłowiczan. Na dzień dzisiejszy 129 osób jest poddanych kwarantannie, 8 jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia, 346 wyzdrowiało, a 10 zmarło.