Na drodze w Waszym sąsiedztwie kierowcy notorycznie przekraczają prędkość? Podczas spaceru natknęliście się na miejsce, w którym młodzi ludzie spożywają alkohol? Możecie dać o tym znać służbom i innym mieszkańcom, nanosząc ten punkt na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu policja będzie go miała na oku, a inni być może unikną tam zagrożenia.
– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stała się łącznikiem między obywatelami a policją. Za pomocą aplikacji każdy może dokonywać anonimowych zgłoszeń zagrożeń obserwowanych w swoim najbliższym otoczeniu – tłumaczy st. sierż. Damian Sokołowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.
Mapa działa już ponad dwa lata i ciągle zyskuje na popularności. Narzędzie cały czas się też rozwija. Gdy powstawało, można było zaznaczać na mapie jedynie miejsca występowania zagrożenia i wskazywać ograniczone kategorie zagrożeń. Dziś możemy opisać zagrożenie szczegółowo, a nawet dodać zdjęcie ilustrujące problem.
– Wśród 27 kategorii wymienionych w KMZB znajdują się zagrożenia dotyczące zarówno bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego, takie jak nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, dzikie wysypiska śmieci czy miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej – wylicza st. sierż. Damian Sokołowski.
Mysłowiczanie coraz częściej korzystają z mapy. Od początku stycznia do końca września nanieśli na nią 641 zagrożeń. W ubiegłym roku w tym samym czasie było ich 578.
– Najczęstsze zgłoszenia dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości. W tym okresie było ich 142, z czego 92 zostały potwierdzone. Sporo jest też zgłoszeń nieprawidłowego parkowania (123, z czego 48 potwierdzonych), spożywania alkoholu (100, z czego 43 potwierdzone) czy miejsc grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją (41, z czego 27 potwierdzonych) – informuje st. sierż. Sokołowski.
Gdy naniesiecie na mapę jakiekolwiek zgłoszenie (tutaj znajdziecie dokładną instrukcję, jak to zrobić), policjanci mają 5 dni, by tę informację zweryfikować. Jadą na miejsce i sprawdzają, czy zgłoszony przez Was problem rzeczywiście tam występuje. Dlatego jeśli zgłosicie np. nagminne przekraczanie prędkości na którejś z mysłowickich ulic, możecie się tam niebawem spodziewać kontroli z fotoradarem. Jednocześnie funkcjonariusze przypominają, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.
Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziecie tutaj.