Projekt grobu dziecka utraconego

Grób dziecka utraconego, czyli zbiorowa mogiła dzieci martwo urodzonych, może stanąć na cmentarzu parafialnym na Brzęczkowicach. Wniosek radnej Marty Górnej o zabezpieczenie środków na ten cel w przyszłorocznym budżecie zyskał aprobatę rady miasta. Ponadto zbiórkę na budowę grobu prowadzi w sieci Mysłowicka Fundacja Po Pierwsze Człowiek.

– Ciała dzieci martwo urodzonych lub ich szczątki są często pozostawiane w szpitalu, nie wszyscy bowiem wiedzą, że możliwy jest ich pochówek. Zdarza się też, że rodzice z uwagi na swoje cierpienie nie są w stanie zająć się sprawą pogrzebu – informuje Mysłowicka Fundacja Po Pierwsze Człowiek.

Dlatego fundacja uruchomiła internetową zrzutkę na budowę pierwszego w naszym mieście grobu dziecka utraconego. Zgodę na budowę mogiły na parafialnym cmentarzu wyraził natomiast proboszcz kościoła Matki Boskiej Bolesnej na Brzęczkowicach.

– Grób dziecka utraconego będzie zarówno symbolicznym miejscem pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, jak i grobem rzeczywistym. Obecnie pochówki odbywają się w miastach odległych. Każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go gdzieś daleko, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem – argumentuje zbiórkę Mysłowicka Fundacja Po Pierwsze Człowiek.

Sam nagrobek ma być wykonany na podstawie projektu architekta Miłosza Janczewskiego, który wygrał konkurs na projekt pomnika dziecka utraconego, zorganizowany przez fundację Donum Vitae.

– Będzie to duży blok o wysokości 1,5 m, szerokości 100 cm i głębokości 60 cm. Materiał: biały marmur Thassos, którego barwa wskazuje na czystość. Choć koncepcja jest dość prosta, wręcz minimalistyczna, to jednak bardzo wymowna. Na marmurowym bloku pojawi się jeszcze, od frontu, na wysokości ok. 110 cm, napis „Jestem”, który ma podkreślać to, że te dzieci nie odeszły na zawsze, oraz wyżej, w prawym górnym rogu, dwa odciski małych stóp. Pod blokiem natomiast, na postumencie, znajdzie się informacja „Tu spoczywają dzieci utracone” – informuje Mysłowicka Fundacja Po Pierwsze Człowiek.

Łączny koszt budowy zbiorowej mogiły szacowany jest na ok. 40 tys. zł. Nadwyżka ma zostać przekazana na pochówki oraz zagospodarowanie terenu wokół grobu.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o grobie dziecka utraconego lub macie ochotę wesprzeć zbiórkę na jego budowę, możecie to zrobić tutaj.

Wniosek radnej Marty Górnej o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie 50 tys. zł na ten cel poparli też wszyscy radni obecni na październikowej sesji Rady Miasta Mysłowice.