Mysłowicka Rada Biznesu zachęca do połączenia sił wszystkich przedsiębiorców działających na terenie naszego miasta w celu zebrania funduszy na zakup windy wraz z montażem do obecnie remontowanego Centrum Opieki Wytchnieniowej „Konsek Cordis na Brzezince”. Będzie ono uzupełnieniem hospicjum Cordis i pozwoli na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, a także osób starszych i niesamodzielnych.
Placówka będzie stanowiła opiekę wytchnieniową dla około 350 osób rocznie, zarówno w trybie dziennym, jak i całodobowo. Dostępność windy w budynku to nie tylko ogromne ułatwienie logistyczne, ale także wyraz szacunku i zrozumienia dla potrzeb każdego pacjenta hospicjum.
– Dla osób chorych z trudem się poruszających to jest sprawa podstawowa. Zwracam na to uwagę, że bez windy tego ośrodka po prostu nie ma. Winda jest najbardziej potrzebnym w tej chwili sprzętem. Tym bardziej, że budowa jest już na takim etapie, że moglibyśmy już spokojnie tę windę zacząć montować. Tak że bardzo proszę o wsparcie społeczeństwo Mysłowic – apeluje Jolanta Grabowska-Markowska, założycielka i prezeska Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis.
To nie pierwszy raz, kiedy mysłowiccy przedsiębiorcy angażują się w finansową pomoc dla hospicjum. Jednak tym razem chodzi o konkretny cel – zbiórkę funduszy na windę, która jest niezbędna do poprawy jakości życia podopiecznych placówki. Wstępne szacunki kosztorysu zakupu windy wraz z montażem i budową szybu windowego oscylują między 270 a 300 tys. zł.
– Apeluję do wszystkich przedsiębiorców mysłowickich o zjednoczenie się w tym celu, żebyśmy rzeczywiście nazbierali na tę windę, żeby służyła innym – mówi Adam Jaskółka, inicjator akcji i członek Mysłowickiej Rady Biznesu.
– „Konsek” to część hospicjum, które wywodzi się z Mysłowic, poniekąd jest w Mysłowicach i, można powiedzieć, stacjonarnie wraca do Mysłowic. Tak że bardzo spontanicznie ta decyzja zapadła. Będziemy zachęcać do tego, żeby wpłacili właśnie na konto związane z zakupem windy – dodaje Maciej Sikora, członek Mysłowickiej Rady Biznesu.
Oczywiście oprócz przedsiębiorców w zbiórkę może zaangażować się każdy, dokonując wpłaty na hospicyjne subkonto 91 1050 1214 1000 0090 8291 7353 z dopiskiem „Zbiórka na budowę windy”.
– W ten sposób chcemy zebrać środki potrzebne, aby tę windę wybudować. Zbieramy tak długo, aż zbierzemy. Mamy nadzieję, że czym prędzej to się uda – wyjaśnia Sebastian Wala, członek zarządu Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis.
Budynek nie jest wpisany do śląskiego rejestru zabytków, figuruje natomiast w gminnej ewidencji zabytków, co wiąże się z wymogiem zachowania jego bryły i elewacji, która zostanie wyczyszczona. Natomiast wnętrza obiektu nie podlegają ochronie. Prace modernizacyjne obejmą m.in. instalację windy, naprawę stropów, wymianę podłóg i okien oraz przebudowę poszczególnych pomieszczeń i dostosowanie ich do potrzeb pacjentów.
– Będziemy robić renowację tej elewacji. Czyścić ją, wykonywać nowe fugi w cegłach, wymieniać okna, które będą z takimi samymi szprosami, jakie są na ten moment. Środek planujemy zostawić z lekkimi akcentami śląskimi i gdzieś z gołą cegłą, bo cegła jest w bardzo dobrym stanie, więc wystarczy ją tylko wyczyścić. Chcemy też zachować podłogę na parterze, która jest z piękną mozaiką i mamy nadzieję, że nie uszkodzi się podczas robót konstrukcyjnych i będzie mogła zostać. Trzeba wzmocnić konstrukcję, która w niektórych miejscach tego wymaga oraz trzeba przebudować całą klatkę schodową ze względu na to, że klatka schodowa, która obecnie się tutaj znajduje, nie spełnia warunków technicznych – informuje Anna Rakoczy, kierowniczka projektu budowy „Konska Cordis na Brzezince”.
Jeśli inwestycja przebiegnie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci będą mogli pojawić się w „Konsku” w czerwcu przyszłego roku.