fot. nadesł., Paweł Skraba/SE

Trener polskiej sztafety kobiet 4×400 metrów został okrzyknięty trenerem roku 2018. Mysłowiczanin Aleksander Matusiński został laureatem prestiżowej nagrody “Złote Kolce”, przyznawanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz redakcję Przeglądu Sportowego. Jego podopieczna, Justyna Święty-Ersetic otrzymała unikatowy puchar dla najlepszego sportowca w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

“Złote Kolce” to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Pierwszymi zwycięzcami tej nagrody, w 1970 roku, byli Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski.Tegoroczna, uroczysta gala odbyła się we wtorek (30.10) w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.

Tytuł Trenera Roku to dla mnie ogromne wyróżnienie. “Złote Kolce” to w świecie lekkiej atletyki wyjątkowa nagroda. Jest dla mnie tym cenniejsza, że za nami naprawdę dobry rok w polskiej lekkoatletyce, z licznymi sukcesami zawodników i ich trenerów – mówi trener Aleksandser Matusiński.

Trener Roku 2018 mysłowiczanin Aleksander Matusiński i laureatka pucharu Głowy Państwa/ fot. prv Aleksander Matusiński

 

Tytuł najlepszej lekkoatletki otrzymała Anita Włodarczyk, natomiast tytułem najlepszego lekkoatlety 2018 roku może poszczycić się Wojciech Nowicki. Ranking “Złotych Kolcy” Anita Włodarczyk zwyciężyła już po raz siódmy, natomiast młociarz Wojciech Nowicki otrzymał tę nagrodę po rz pierwszy.

Druga w rankingu, tuż za Anitą Włodarczyk, uplasowała się sprinterka Justyna Święty-Ersetic, podwójna złota medalistka Mistrzostw Europy w Berlinie (medale wywalczone w przeciągu 1,5 godziny). Podopieczna trenera Matusińskiego została natomiast wyróżniona przez prezydenta Polski wyjątkowym pucharem dla najlepszego sportowca w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Decyzją zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki tę wyjątkową nagrodę otrzymała właśnie dwukrotna mistrzyni Europy z Berlina.

“Złote Kolce” to trudne do zdobycia wyróżnienie. Zawodnicy i trenerzy otrzymują punkty za zajmowane miejsca na najważniejszych zawodach lekkoatletycznych w kraju (Mistrzostwa Polski) i za granicą (Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata i Europy, halowe i na otwartym stadionie). Dodatkowe punkty zyskują za pobicie rekordów, a także za wysokie pozycje na listach najlepszych wyników w sezonie.