Gdy za oknem szybko zapada zmrok, więcej czasu z dziećmi można spędzić na czytaniu bajek. Ciepłe historyjki, które wywołają uśmiech na dziecięcej buźce, można znaleźć w najnowszej książeczce mysłowiczanki Gabrieli Kotas.

Misie-Gabrysie „Leśna Przygoda” to wierszowana książeczka z opowieściami o misowej rodzinie. Głównym bohaterem wszystkich przygód jest mały miś Michałek. Jest dobrym, ale bardzo ciekawskim i trochę niesfornym misiem. Ale jak mówi autorka, tylko taki miś może przeżywać różne ciekawe przygody, które zawsze kończą się dobrze i zawierają pouczające przesłanie dla dzieci.

– Pomysł na książeczkę o misiach zrodził się na jednym ze spotkań autorskich z dorosłymi czytelnikami w Lublinie. Jedna z pań zapytała, dlaczego nie mam przy sobie moich misiów które wykonuje na szydełku a potem powiedziała, że powinnam o tych misiach coś napisać – mówi Gabriela Kotas.

Poetka nie tylko pisze, ale od sześciu lat także szydełkuje. Dlatego opowiadając misiowe historyjki często ma przy sobie kolorową rodzinkę z włóczki. Jak wyglądają – możemy zobaczyć na zdjęciu na odwrocie książki.

fot.mat.G.Kotas
fot.mat.G.Kotas

Tak jak do tomików z poezją Gabrieli Kotas, tak też do „Leśnej Przygody” ilustracje wykonała Magdalena Opalka z Lublina. Jednak na czytelnika czeka też niespodzianka.

– W książeczce pojawiły się też trzy rysunki wykonane przez dzieci, które zostały nagrodzone w ogłoszonym przeze mnie konkursie. Z całej Polski napłynęły do mnie prace dzieci i najładniejsze zostały nagrodzone. Są to prace z Lublina, z Siemianowic Śląskich oraz z Dorohuska – wyjaśnia Gabriela Kotas

Zanim zaczęła pisać dla dzieci, mysłowiczanka wydała dwa tomiki z wierszami dla dojrzałego czytelnika. Po napisaniu książeczki dla dzieci, postanowiła wrócić do pracy nad tomikiem dla dorosłych, który nosi tytuł „Anielski zeszyt”. Jak mówi, trudność polega na finansowaniu wydawnictw.

– Niestety bardzo ciężko mi samej te wszystkie projekty finansować i cały czas mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto mi w tym pomoże. Wiele bym chciała, ale zwykłe finansowe ograniczenia rozkładają to wszystko w czasie – mówi Kotas

Misie-Gabrysie „Leśna Przygoda” została stworzona specjalnie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który obchodzimy 25 listopada. Jednak już kilka dni wcześniej, 17 listopada, przygody rezolutnego misia będą mogły poznać dzieci z lubelskiej biblioteki.