Wiedza i świadomość uczniów to podstawowe elementy cyfrowego bezpieczeństwa dzieci. W dobie powszechnego dostępu do internetu, już najmłodsze dzieci muszą dowiedzieć się, jak bezpiecznie buszować w wirtualnej otchłani. By zadbać o bezpieczeństwo uczniów w sieci, szkoła podstawowa nr 11 w Laryszu przystąpiła do programu „Cyfrowobezpieczni” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/11/bezpieczenstwo-cyfrowe.mp4[/KGVID]
– Projekt ten wychodzi naprzeciw potrzeb, które są wśród dzieci i rodziców, a mianowicie mowa jest o bezpieczeństwie w sieci. Dzieci musza pamiętać o wszystkich zagrożeniach, które pojawiają się tam bardzo często. Nasza szkoła chce, aby dzieci w Laryszu były bezpieczne również w sieci, dlatego zaangażowaliśmy się w taki projekt – mówi Katarzyna Ługowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 m. Św. Jadwigi Królowej Polski
Jak podkreślają nauczyciele, internet stwarza zagrożenia, ale dzieci nie mogą z niego zrezygnować. Należy mieć na uwadze to, że uczniowie z internetu czerpią wiele cennych informacji, co pomaga im w nauce.
– Dzieci spotykają się z internetem na co dzień, korzystają z niego. Ten projekt ma na celu to, by pokazać dzieciom zagrożenia, ale również, by pokazać jak w bezpieczny sposób skorzystać z cyfryzacji – mówi Magdalena Szendera, koordynatorka projektu.
Projekt potrwa rok, a jego działaniami zostaną objęte nie tylko dzieci. By skutecznie pomóc uczniom, odpowiednie szkolenia przejdą także nauczyciele oraz rodzice.
– Zajęcia dla rodziców będą przedstawiane na wywiadówkach szkolnych, również w formie scenariuszy i filmików, a także rozmówi na temat bezpiecznego korzystania i możliwych zagrożeń – dodaje Szendera
Podczas Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego edukator przybliżył dzieciom główne założenia projektu. Następnie przeprowadzone zostaną odpowiednie zajęcia, z podziałem na grupę wiekową dzieci. A jakie błędy w sieci najczęściej popełniają najmłodsi?
– Obserwujemy przede wszystkim wymianę danych przez dzieci na różnego rodzaju forach. Dzieci w sposób mniej odpowiedzialny przekazują dane, gdyż z racji swojego wieku nie wiedzą, jakie zagrożenia może to powodować. Można powiedzieć nie są one jeszcze skażone tym złym światem, który ulokowany jest także w internecie – Mówi Rafał Bebak, edukator w projekcie Cyfrowobezpieczni
Zajęcia przygotowane przez MEN w ramach programu Cyfrowobezpieczni to także oferta dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.