Polski Czerwony Krzyż ma już 100 lat. Klub Honorowych Dawców Krwi „Basia” pod kierownictwem Czesława Chrzanowskiego, działający przy KWK Mysłowice Wesoła, świętuje 49 lat. Obie uroczystości połączone świętowano w sobotę, 9 listopada, w Lari na Laryszu.
Podczas uroczystości przytoczono krótką historię Polskiego Czerwonego Krzyża, który – jak czytała Urszula Chrzanowska z Polskiego Czerwonego Krzyża – od 100 lat wspiera potrzebujących i uwrażliwia społeczeństwo na krzywdę ludzką, promuje ideę niesienia bezinteresownej pomocy.
– Przy tej okazji pragniemy podsumować nasz dorobek i przypomnieć wartości, którymi się kierujemy. Chcemy też pokazać Polski Czerwony Krzyż, jako organizację nowoczesną, odpowiadającą na wyzwania i potrzeby humanitarne współczesnego świata – mówiła Urszula Chrzanowska.
– Działalność PCK na Śląsku jest szeroka, mamy17 oddziałów rejonowych PCK i 3 delegatury PCK, podległe śląskiemu oddziałowi PCK. W 2018 roku ze środków pozyskanych między innymi od sponsorów oraz darczyńców mogliśmy udzielić pomocy ponad 28 tys. osób o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. – dodaje Chrzanowska.
W ramach działalności Polski Czerwony Krzyż prowadzi szereg przedsięwzięć m.in. szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, kursy dla opiekunek nad osobami chorymi w domu, profilaktykę prozdrowotną, profilaktykę uzależnień, organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej, promuje honorowe krwiodawstwo w szkołach, świadczy pomoc socjalną rodzinom wielodzietnym i osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, udziela doraźnej pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, a także na bieżąco współpracuje z administracją samorządową i rządową.
PCK powstał w 1919 roku. W hotelu Bristol w Warszawie zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji, kierujących się w działaniu ideałami Czerwonego Krzyża. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej, małżonki jednego z ówczesnych właścicieli hotelu Ignacego Paderewskiego, utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Oddany do użytku w 1901 roku Hotel Bristol. W roku, kiedy Henry Dunant, twórca Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, otrzymywał pierwszą Pokojową Nagrodę Nobla, stał się w ten sposób dla PCK miejscem symbolicznym. Pierwszym prezesem organizacji został książę Paweł Sapieha.
Hasło „Oddając krew, darujesz życie” towarzyszy działaniom PCK od 1958 r., który traktowany jest jako oficjalny początek honorowego krwiodawstwa w Polsce. Jest on uznawany również za początek zorganizowanego przez PCK, Ruchu Honorowego Krwiodawstwa. PCK obecnie zrzesza około 200 tys. członków i wolontariuszy. Warto dodać, że PCK zabezpieczał różnego rodzaju imprezy masowe takie jak Wyścig Tour de Pologne, czy imprezy sportowe i kulturalne takie jak Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Uroczystość w Lari była również 49 jubileuszem klubu Honorowego dawcy Krwi „Basia” przy KWK Mysłowice Wesoła. Warto tu dodać, że klub działa prężnie, do końca października pozyskali 600 litrów krwi, w 10 przeprowadzonych akcjach, zarówno na kopalni, jak i w innych punktach poboru.
Klub to nie tylko oddawanie krwi, to również wiele pożytecznych akcji, członkowie klubu oraz ich rodziny brali np. udział w zawodach wędkarskich na zaproszenie klubu im. Floriana Ogana w Knurowie, były zawody wędkarskie na Pacwowych Stawach w Chełmie Śląskim.
Krwiodawcy z klubu „Basia” wzięli udział w XXII Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi do Częstochowy oraz IV biegu na 5 km w Mysłowicach z okazji 100 lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, który zorganizowali razem z Klubem Biegacza No.I. W biegu udział wzięło 250 dorosłych biegaczy i 100 dzieci. To tylko niektóre z wymienionych za ten rok i tamten rok działań i akcji. Za pomoc i wsparcie podziękowano prezydentowi i Urzędowi Miasta, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa, a także Związkom Zawodowym działającym przy KWK Mysłowice-Wesoła.
Uroczystość to zaproszeni członkowie HDK, ale również wielu znakomitych gości. Zaproszono m.in. prezydenta miasta Dariusza Wójtowicza, dyrektora Śląskiego Oddziału okręgowego PCK Bogdana Ogrockiego, prezesa Spółki Purus Bernarda Pastuszkę, dyrektora RCKIK w Katowicach Stanisława Dyląga i wielu innych, którzy od lat wspierają i współpracują z klubem „Basia”.
Każda taka uroczystość jest okazją do podziękowań, ale też i wyróżnień pucharami, medalami, dyplomami. Przyznano odznaki Honorowe za wybitne zasługi w pracy na rzecz PCK i HDK. Po uroczystościach oficjalnych wszyscy spotkali się przy stole na poczęstunku. Poniżej lista wyróżnionych.
Odznaka II stopnia: Edmund Kanikowski i Bernard Szczech
Odznaka III stopnia: Sebastian Czogała,
Odznaka IV stopnia: Dariusz Wojtowicz, Rafał Kontowicz, Urszula Płasko, Iwona Szychowska
Minister Zdrowia przyznał odznaki za oddanie 20 litrów krwi jako Zasłużeni dla Zdrowia Narodu: Zenon Markowicz, Krzysztof Gradzi, Sebastian Rosiak, Mirosław Gajer, Rafał Skutnik, Grzegorz Kowalski, Mirosław Myrda, Andrzej Zyguła, Adam Suchanek
Na wniosek klubu HDK „Basia” Śląska Okręgowa Rada HDK-PCK w Katowicach wyróżniła odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi:
Po oddaniu honorowo 15/18 litrów krwi: Piotr Grzybek, Tomasz Bogacki, Mariusz Korzeniowski, Łukasz Cukier
Po oddaniu honorowo 10/12 litrów krwi: Adam Jasiulek, Sławomir Wosik, Łukasz Cichy, Zbigniew Knefel, Sebastian Trojanowski, Piotr Lamuzga, Robert Błaszczyk, Krzysztof Michalski
Po oddaniu honorowo 5/6 litrów krwi: Anna Białecka, Paweł Paczkowski,
Zostały także nadane medale z okazji 100-lecia PCK, otrzymali je: Bernard Szczech, Aleksandra Polak, Andrzej Kowalski, Janusz Bartyzel, Adam Utzig, Robert Baran, Łukasz Jarawka, Tadeusz Skutnik, Czesław Chrzanowski.
Prezydent Dariusz Wojtowicz wyróżnił również kilkunastu krwiodawców drobnymi upominkami.
Tekst: D.Sowa, zdjęcia; D.Sowa, A. Utzig