fot. pixabay.com

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach organizuje cykl szkoleń w ramach budowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy. Warsztaty pt. „Złamane dzieciństwo – ochrona dziecka krzywdzonego”, m.in. dla psychologów i pedagogów pracujących w przedszkolach i szkołach, odbędą się 23 i 30 listopada oraz 5 grudnia.

Do poprowadzenia szkoleń MOPS zaprosił specjalistów i praktyków pracujących z dziećmi krzywdzonymi, uwikłanymi w przemoc i uzależnienia.

Podczas pierwszego szkolenia w najbliższą środę 23 listopada dr Małgorzata Klecka, absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (specjalność: psychiatria dziecięca), założycielka i prezeska fundacji Fastryga, a także wiceprzewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski w Lędzinach, omówi temat „Wczesna trauma rozwojowa i relacyjna u dzieci – rozpoznawanie i postępowanie”.

W kolejną środę 30 listopada Joanna Michalik-Lubecka, specjalistka psychoterapii uzależnień w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej, psycholożka Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach, Ośrodka Profilaktyki i Uzależnień w Zabrzu oraz Instytutu Seksuologii i Psychoterapii w Katowicach, przedstawi temat „Współczesne uzależnienia dzieci i młodzieży – profilaktyka, motywowanie do zmiany, perspektywa praktyczna”.

Ostatnie szkolenie odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia. Wówczas Izabela Kałka, psycholożka i psychoterapeutka m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Katowicach, współpracująca ze stowarzyszeniem Moc Wsparcia w Sosnowcu, omówi temat „Dziecko krzywdzone – rozpoznawanie symptomów”.

Celem warsztatów jest podnoszenie świadomości i wiedzy dotyczącej krzywdzenia dzieci zarówno w środowisku rodzinnym, jak i rówieśniczym, rozpoznawanie symptomów krzywdzenia i skutków wychowywania się w rodzinie dysfunkcyjnej zagrożonej przemocą oraz ryzyka związanego z problemem współczesnego zagrożenia w postaci uzależnień.

Do udziału w szkoleniach zaproszeni zostali psycholodzy i pedagodzy pracujący w przedszkolach i szkołach oraz pracownicy MOPS-u z terenu Mysłowic, którzy pomagają rodzinom i dzieciom w ich naturalnym środowisku: w domu, przedszkolu czy szkole. Specjaliści poprzez swoje działania profilaktyczne wspierają i edukują dzieci i ich rodziny oraz interweniują w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. Nabyta podczas szkoleń wiedza usprawni proces rozpoznawania przyczyn kryzysu w rodzinie.

Szkolenia zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza.

Źródło: MOPS Mysłowice