Nowe, tańsze ceny biletów jednorazowych oraz długookresowych, a do tego bezpłatna komunikacja dla młodzieży do 16 roku życia – to najważniejsze tematy trzeciej sesji Zgromadzenia Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Projekty dotyczące nowych taryf zostały zaakceptowane przez śląskich samorządowców oraz przyjęte przez zarząd. Teraz trafią pod społeczne konsultacje.

Już kilka tygodni temu przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak zapowiedział likwidację KZK GOP-u. W jego miejsce ma powstać  nowa jednostka budżetowa, która przejmie zadanie organizacji transportu publicznego w aglomeracji. Jednak jeszcze zanim powstanie nowy przewoźnik, ceny za bilety komunikacji publicznej mają spaść.

Metropolia znaczy zmiany

Podczas środowej sesji zapadły decyzje o obniżeniu cen biletów. Te spadną na przejazdy autobusami i tramwajami w KZK GOP-ie, tak by stawki za korzystanie z usług tego przewoźnika nie różniły się od cen tańszego dla podróżnych MZK Tychy.

Uporządkowanie spraw związanych z transportem publicznym to jedno z najważniejszych wyzwań Śląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Obecnie mieszkańcy metropolii korzystają z usług KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry– każdy z przewoźników ma swoje stawki i inne bilety, co jest ogromnym utrudnieniem zwłaszcza dla gości spoza aglomeracji, którzy nie potrafią odnaleźć się w tym, z jakiego autobusu, tramwaju lub trolejbusu mogą skorzystać.

Warto pamiętać, że w skład Metropolii nie weszło Jaworzno, dlatego żadne ze zmian wprowadzonych przez Zarząd Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii nie będą dotyczyły PKM Jaworzno.

Nowa taryfa biletów jednorazowych

Prace nad nowymi stawkami trwały już od dłuższego czasu. W przypadku biletów jednorazowych zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Pojawić się mają trzy rodzaje takich biletów.

Pierwszy ma obowiązywać na terenie jednego miasta i ma być ważny przez 20 minut. Jego cena ma wynieść 3,2 zł w formie papierowej oraz 3 zł przy korzystaniu ze Śląskiej Karty Usług Publicznych. To taniej o 10 groszy niż dzisiejsze ceny w KZK GOP.

Drugim biletem jest ten uprawniający do przejazdu przez dwie gminy lub ważny przez 40 minut. Ma on kosztować 3,8 zł za wersję papierową i 3,6 zł przy zakupie z kartą ŚKUP. Trzeci – ważny na terenie całej metropolii lub ważny przez 90 minut będzie kosztował 4,8 zł za bilet papierowy lub 4,4 zł  ze ŚKUP.

Zmiany biletów okresowych

Od 1 kwietnia 2018 roku zmiany mają zajść także odnośnie biletów okresowych. Mają być ich tylko dwa rodzaje: uprawniające na przejazd po jednej gminie lub po całej metropolii. Nie będzie już biletów uprawniających tylko na przejazd autobusami lub tylko tramwajami. Nie będzie także biletów okresowych z limitem przejazdów.

Te zmiany spowodują, że część podróżnych zapłaci więcej, ale większa grupa podróżujących zapłaci mniej. Bilet ważny przez 30 dni na jedną gminę ma kosztować 93 zł, a bilet uprawniający do przejazdu po terenie całej metropolii 138 zł. Bilet sieciowy na okaziciela ma kosztować 168 zł. Ceny biletów kwartalnych mają wynieść odpowiednio: 236 zł dla biletu imiennego na jedną gminę i 344 zł dla biletu imiennego na całą sieć.

Dzieci i młodzież pojadą za darmo

Zarząd Metropolii podjął decyzję o bezpłatnych przejazdach komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do 16 roku życia. Bezpłatne przejazdy mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.