Przestarzałe przepisy sprawiają, że wynajem lokali mieszkalnych z zasobów miasta nie funkcjonuje tak efektywnie, jak powinien. Dlatego Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej stworzył nowy projekt uchwały w tej sprawie. Mieszkańcy będą mogli go ocenić podczas nadchodzących konsultacji społecznych. W grudniu zaopiniuje go natomiast rada miasta.
– Proszę Państwa, to jest uchwała, która tak naprawdę określa, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o mieszkanie z zasobów miasta. W stosunku do dotychczas obowiązującej uchwały wprowadzamy bardzo istotne zmiany, stąd też i ten tryb konsultacji, i bogate uzasadnienie, i będziemy ze swojej strony starali się zachęcić Państwa wszelkimi możliwymi sposobami do zapoznania się z tym projektem – zapewnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.
Jak przekonuje dyrektor MZGK, niektóre z obowiązujących przepisów nie są adekwatne do obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej w kraju i w mieście. Część zapisów działa też na korzyść np. takich lokatorów, którzy nie płacą czynszu, utrudniając tym samym otrzymanie mieszkania innym oczekującym. Dlatego zasady wynajmu lokali komunalnych wymagają zmian. Jedną z najważniejszych jest podniesienie progów dochodowych osób starających się o przydział miejskiego mieszkania.
– Od czasu, kiedy została przyjęta uchwała aktualnie obowiązująca, czyli od 2016 r., dużo się zmieniło w naszym otoczeniu. Nastąpił wzrost wynagrodzeń, ale też znacznie zmieniła się siła nabywcza pieniądza, w związku z tym te kryteria dochodowe, które aktualnie obowiązują, są już nieadekwatne do sytuacji, z jaką mamy do czynienia w chwili obecnej – tłumaczy Małgorzata Książek-Grelewicz.
Nowe przepisy mają też ograniczyć możliwość ubiegania się o mieszkanie osobom, które posiadają zadłużenie wobec miasta.
– Dochodzi do takich sytuacji, że osoby, które eksmitowaliśmy z naszych lokali z powodu zadłużenia, starają się o przydział mieszkania i znajdują się na tych listach. Taką sytuację chcielibyśmy wyeliminować i takie osoby zgodnie z projektem o przydział mieszkania ubiegać się nie będą mogły. Wynika to przede wszystkim z tego, że dzisiejsza sytuacja w znaczny sposób obniża skuteczność prowadzonych przez nas działań egzekucyjnych i windykacyjnych, więc jeżeli mamy prowadzić skuteczną egzekucję, to nie może być takiej sytuacji, że osoba, którą eksmitowaliśmy, za chwilę wraca do naszego zasobu razem ze starym zadłużeniem, a oprócz tego generuje nowe – podkreśla Książek-Grelewicz.
Kolejne zmiany dotyczą m.in. samowolnych zajęć, zamiany mieszkań czy kryteriów dochodowych dla lokali, które przyznawane są do remontu. W nowym regulaminie będą też zawarte specjalne warunki przydziału mieszkań, które są remontowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. O tym wszystkim mieszkańcy będą mogli przeczytać w szerokim omówieniu projektu uchwały. Konsultacje społeczne umożliwią im też wyrażenie własnego zdania na temat nowych przepisów.
– Przygotowaliśmy dla Państwa bardzo szerokie uzasadnienie, w którym opisujemy szczegółowo, co zmieniamy, dlaczego, jak ta uchwała będzie wyglądała, jakie są nasze propozycje. Na pewno wszystkie opinie, uwagi, które Państwo zgłoszą w trybie konsultacji, zostaną szczegółowo przeanalizowane i będziemy się starali, aby projekt uchwały, który zostanie przedstawiony na sesji rady miasta, odpowiadał w jak największym stopniu oczekiwaniom mieszkańców – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz.
Konsultacje społeczne ruszą za kilka dni. Przeczytacie o nich na stronach internetowych i w mediach społecznościowych ratusza i MZGK. Po ich zakończeniu miejska spółka przeanalizuje wszystkie uwagi mieszkańców i stworzy ostateczny projekt uchwały, który po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję gospodarki zostanie wniesiony na grudniową sesję. Jeśli radni go poprą, Mysłowice zyskają zupełnie nową politykę mieszkaniową.