Monika i Jacek Parisowie zostali wyróżnieni w kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja, o nazwie „Zaadoptuj rzekę”. Małżeństwo z Mysłowic zostało docenione za działania mające na celu ochronę i promocję rzeki Przemszy.

Dzięki wyprawie kajakiem z Mysłowic do Paryża, która rozpoczęła się właśnie na Przemszy, Monice i Jackowi Parisom udało się zwrócić mysłowiczanom uwagę na potencjał, jaki drzemie w Przemszy. Po wielkim sukcesie wyprawy nie spoczęli jednak na laurach, a dalej angażują się w działania, które mają zwrócić uwagę na przepływającą przez nasze miasto rzekę. Nie boją się żadnej pracy – nawet trudnego sprzątania brzegu Przemszy.

– Wyróżnienie otrzymaliśmy razem z Mysłowickim Detektywem Historycznym, ponieważ współpraca z tym stowarzyszeniem przyczyniła się do pomyślnego i owocnego przeprowadzenia wielu akcji promujących Przemszę. Były to chociażby I Festyn Flisacki w Dziećkowicach, zredagowanie broszurki o Przemszy, czy udział Karola Wieniawskiego z nami na targach Wiatr i Woda w Katowicach. Wyróżnienie cieszy, chociaż po cichu mieliśmy nadzieję na nagrodę, ponieważ była szansa na pamiątkową tablicę informacyjną – znak wodny – która stanęłaby nad brzegiem Przemszy – mówi Monika Paris

„Zaadoptuj rzekę” jest konkursem organizowanym przez Klub Gaja, który w ten sposób zachęca do działania na rzecz rzek oraz do podejmowania inicjatyw ciekawych, dla dużych grup odbiorców, przy szerokiej współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi, czy samorządami. Mysłowiczanie otrzymali wyróżnienie w trzeciej kategorii konkursu, polegającej na przeprowadzeniu ciekawych działań.

– Postanowiliśmy wziąć udział w konkursie organizowanym przez Klub Gaja „Zaadoptuj rzekę”, ponieważ należy wykorzystać wszelkie możliwe okazje do tego, aby ktoś „dalej” dowiedział się o istnieniu Przemszy. Jury konkursu docenia interesujące i innowacyjne działania mające na celu ochronę wód. „Zaadoptowanie” rzeki – lub innego akwenu – to otoczenie jej opieką, monitorowanie i sprzątanie jej brzegów i wód, zainteresowanie się nią – nie tylko aspektem przyrodniczym, ale także kulturalnym, społecznym czy historycznym – mówi Monika Paris

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie, gdzie konkurencja była duża, jest sporym sukcesem, który motywuje do dalszej pracy.

– Na pewno będziemy organizować, przy współpracy z MDH i wszystkimi chętnymi , kolejne akcje sprzątania, festyny i inne działania na rzecz naszej rzeki, więc szansa na nagrody będzie – zapewnia Monika Paris.