Wczoraj w Świętochłowicach odbyła się konferencja „Ochrona zdrowia z perspektywy powiatowej”. Przedstawiciele władz samorządowych oraz podmiotów medycznych spotkali się, by porozmawiać o trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazły się śląskie szpitale powiatowe. Podpisali także wspólny list otwarty do ministra zdrowia. – Nie jest tajemnicą, że powiatowe jednostki służby zdrowia toną w długach przez słabo wycenione procedury medyczne. W trudnej sytuacji ekonomicznej jest również Szpital nr 2 w Mysłowicach – mówi prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, który wspólnie z dyrektorem „Dwójki” Grzegorzem Nowakiem uczestniczył w konferencji.
Na konferencji zorganizowanej przez Świętochłowice i tamtejszy ZOZ obecni byli reprezentanci władz m.in. Będzina, Bytomia, Mysłowic, Rudy Śląskiej czy powiatu tarnogórskiego, zarządzający szpitalami m.in. w Katowicach, Gliwicach, Pyskowicach, Mysłowicach, Zabrzu czy Sosnowcu, ale także reprezentanci związków zawodowych, organizacji zrzeszających szpitale oraz pracownicy niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Głos w dyskusji na temat problemów, z jakimi borykają się samorządy w kwestii finansowania szpitali powiatowych, zabrał m.in. prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.
– W przyszłym roku Mysłowice muszą znaleźć w budżecie co najmniej 6 mln zł na pokrycie strat szpitala. Jest to nierealne. Musimy zająć wspólne stanowisko i stworzyć silny front, aby mocno zaakcentować konieczność wsparcia dla ośrodków szpitalnych ze strony ministerstwa. Jeżeli nie będzie konkretnego odzewu, sytuacja w przyszłym roku będzie tak trudna dla szpitali, że wszystko może się rozpaść. Kolejne zaciąganie zobowiązań przez gminy nie jest możliwe. Rozwiązania ze strony samorządów są stale proponowane, tylko nie są wysłuchiwane – mówił włodarz naszego miasta.
– Temat służby zdrowia i szpitali jest także tematem gorącym wśród mieszkańców naszych miast. System szpitali powiatowych jest od lat niedofinansowany i nic w tej materii się nie poprawia. We wrześniu tego roku Rada Miasta Ruda Śląska zasiliła szpital środkami finansowymi w kwocie 8,5 mln zł, lecz była to tylko tzw. kroplówka. Jest nam bardzo ciężko, a nasze działania są jedynie przedłużaniem bytu placówek, a nie poprawą sytuacji. Przyszły rok będzie trudny dla samorządów, także w kwestii ochrony zdrowia. Trzeba zmienić sposób finansowania szpitali. Musi tu paść mocny apel do organów finansujących służbę zdrowia. Wiążę z dzisiejszym spotkaniem duże nadzieje, że coś się zmieni. Chcemy reorganizować szpitale, aby ich działanie było efektywne, przyjazne dla pacjenta, aby placówki były dobrze zarządzane. Ale musimy otrzymać pomoc na te działania – dodał prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.
Zarządzający szpitalami powiatowymi w regionie, czyli placówkami, do których pacjent trafia najczęściej w pierwszej kolejności, zwracali uwagę przede wszystkim na niedoszacowanie wycen usług medycznych, które uniemożliwia im właściwe funkcjonowanie.
– Wycena działalności takich placówek jest na tyle zaniżona, że nikt nie chce podejmować się świadczenia tego typu usług zdrowotnych. Zaczyna nam brakować wsparcia. Ministerstwo powinno wysłuchać naszego głosu. Celem jednostek publicznych nie jest zarabianie. Mamy realizować misję. Mamy leczyć. Ale ktoś w efekcie musi za to zapłacić – mówił dyrektor Szpitala nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach Grzegorz Nowak.
– Rola dyrektora szpitala powiatowego jest bardzo trudna. Chociażby dlatego, że z jednej strony chcemy być dobrym zarządcą, który robi podsumowanie i rachunek, który się zgadza. Z drugiej jednak strony nie możemy przeorganizować, zamknąć oddziału czy zmienić struktury szpitala bez decyzji i opinii organów, władz, instytucji finansujących. A niejednokrotnie jesteśmy pod ścianą – komentował Krzysztof Zaczek, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i prezes zarządu Szpitala Murcki sp. z o.o. w Katowicach.
Efektem konferencji było podpisanie listu otwartego do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Samorządowcy i władze szpitali liczą, że będzie on przyczynkiem do wypracowania i wdrożenia nowych rozwiązań mających na celu poprawę finansowania tych placówek.
Więcej o konferencji przeczytacie tutaj. Natomiast tu znajdziecie treść listu otwartego do ministra zdrowia.
Źródło: UM Świętochłowice