Mimo, że realizacja inicjatyw lokalnych w ramach projektu „Dźwig kultury” już się zakończyła, to wciąż można mieć dostęp do dzieła powarsztatowego jednej z nich. Mowa o przepiśniku, który powstał przy okazji „Smaków jadalnych i wizualnych” pomysłu Alicji Wyrostek. Oprócz przepisów Mateusza Lisieckiego z www.modryblog.pl, można w nim znaleźć ilustracje Agaty Szymanek, relację fotograficzną warsztatów oraz wiersz Anity Rojek.
„Smaki jadalne i wizualne” był projektem o charakterze międzypokoleniowym. Inicjatywa zakładała spotkania warsztatowe ze specjalistami w tematach: kultura jedzenia oraz jedzenie regionalne. W ramach projektu powstała bezpłatna publikacja „Przepiśnik”, którą można ściągnąć ze strony www.m-ok.pl. Inicjatorką wydarzenia była Alicja Wyrostek, która zgłosiła i wygrała w konkursie wsparcie finansowe dla swojej realizacji. O kubki smakowe uczestników zadbał Mateusz Lisiecki, który poprowadził warsztaty i przekazał uczestnikom niezbędną, kulinarną wiedzę. Więcej przepisów Mateusza znajdziecie na jego blogu inspirowanym kuchnią śląską www.modryblog.pl. Natomiast stroną wizualną warsztatów zajęła się Agata Szymanek, której prace znalazły się także w publikacji.
„Dźwig kultury” to pomysł MOK-u na aktywizację mieszkańców Dziećkowic, Morgów i Wesołej i wcielenie w życie ich kulturotwórczych pomysłów. Na realizację projektu instytucja otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom kultury+”. W każdej z dzielnic zrealizowano w ramach „Dźwigu” dwa projekty. Wybrali je pracownicy MOK-u wspólnie z inicjatorami zgłoszonych pomysłów.
Projekt był podzielony na trzy etapy, podczas których odbyły się m.in. warsztaty połączone z omawianiem konkretnych pomysłów mieszkańców wybranych dzielnic. Ostatecznie wybrano sześć projektów. W Dziećkowicach był realizowany projekt „Rozpoznaj swoich dziadków”, którego inicjatorem był Józef Piwowarczyk, oraz „Gwiazdy pod gwiazdami” Alicji Kulawik. W Morgach wygrały projekty: „Morgowskie święto Marcina” zainicjowany przez Ilonę Warczek oraz „Nakręcamy się” Zosi Grodzkiej i Kacpra Górnego. Natomiast w Wesołej wybrano projekty: „Smaki jadalne i wizualne” Alicji Wyrostek oraz „Wesoła w kadrze” Dominiki Krutyszy-Kmiecik.
– 6 inicjatyw, ok. 500 uczestników, 20 różnych spotkań. Z 6 zakładanych wstępnie wolontariuszy zrobiło się 16. Każda inicjatywa-wydarzenie wykorzystała ok. 5 tys. zł na cele realizacji zadania. Inicjatorzy realizowali działania społecznie. Możemy więc śmiało powiedzieć, że inicjatywy lokalne w programie DK+ wypaliły – podsumowuje Barbara Wójcik-Wiktorowicz.
Warto dodać, że mimo zakończenia projektu Mysłowicki Ośrodek Kultury jest otwarty na kolejne propozycje inicjatyw lokalnych. Jeśli i Ty masz pomysł na wydarzenie kulturalne w swojej dzielnicy, koniecznie skontaktuj się z Barbarą Wójcik-Wiktorowicz z Mysłowickiego Ośrodka Kultury pod numerem: 605 680 688.