Trwa projekt „Kierunek – EkoSfera”, realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mysłowicach ze środków fundacji Orlen, w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”. W ostatnich dniach książnica zorganizowała warsztaty zero waste z podróżniczką i edukatorką ekologiczną Anną Jaklewicz, a członkowie EkoPatrolu F11 wyruszyli w teren.
„Zero waste dla początkujących” to hasło przewodnie warsztatów ekologicznych, jakie 22 listopada zorganizowane zostały dla młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mysłowicach w filii bibliotecznej przy ul. Oświęcimskiej. Spotkanie prowadziła Anna Jaklewicz: podróżniczka, z zawodu archeolożka, z zamiłowania antropolożka oraz aktywistka i edukatorka ekologiczna. Jest również autorką książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” oraz inicjatorką społecznej akcji „Książka za worek śmieci” – wspólnego sprzątania zaśmieconych lasów, brzegów rzek i parków miejskich. Za zaangażowanie i uczestnictwo w tym przedsięwzięciu prezentem jest książka.
Podczas warsztatów młodzież miała okazję zobaczyć prezentację na temat skutków, jakie w środowisku pociąga za sobą masowe zaśmiecanie świata przez człowieka. Uczestnicy spotkania poznali również znaczenie symboli, jakie znajdują się na produktach: czy ich opakowania można wyrzucić do kosza, czy można je poddać recyklingowi lub czy są biodegradowalne. Prowadząca pokazała też młodzieży produkty wielokrotnego użytku, którymi można zastąpić te jednorazowe lub plastikowe, typu metalowe słomki do napojów, lniane siatkowe woreczki na owoce czy warzywa, bambusowe szczoteczki do czyszczenia lub do zębów czy wreszcie bidony na wodę (z filtrem lub bez). Część praktyczna warsztatów polegała na segregacji przez młodzież różnych śmieci według pięciu frakcji. To wcale nie było takim prostym zadaniem, kiedy do rąk uczestnika trafiało opakowanie po lakierze do włosów czy blister po tabletkach. Spotkanie zakończyły pytania do prowadzącej i wspólne postanowienie obecnych, że spróbują swoich sił w sztuce generowania jak najmniejszej ilości odpadów, czyli w duchu zero waste.
Natomiast EkoPatrol F11 w tym tygodniu wyruszył w teren. „Ptasia wioska” na mysłowickiej Promenadzie była pierwszym celem działania grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 (więcej o EkoPatrolu dowiecie się stąd). Warsztaty edukacyjne wraz z tworzeniem domków dla jeży z liści prowadził Hubert Wilk z Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych młodzi ludzie wykazali się dużym zaangażowaniem. Opiekunowie grupy docenili wykonaną pracę dzieci licznymi pochwałami, natomiast ZOMM jako partner projektu podarował uczestnikom nagrody rzeczowe i pyszne pączki. Kolejne działania EkoPatrolu F11 już wkrótce.
Informacja prasowa, foto: MBP Mysłowice