Mat. promocyjne

Z roku na rok na terminale samoobsługowe decydują się kolejni przedsiębiorcy. Głównym powodem rosnącego zainteresowania tymi urządzeniami są korzyści, jakie może uzyskać firma. Sprawdzamy, gdzie już teraz można natknąć się na terminale samoobsługowe.

Czym jest i jak działa samoobsługowy terminal płatniczy?

Korzystając z samoobsługowego terminala płatniczego, klient może samodzielnie bezgotówkowo zapłacić za towar lub usługę. Terminale samoobsługowe są zatem wykorzystywane wszędzie tam, gdzie klient może obsłużyć się sam, a utrzymywanie pracownika jest nieopłacalne ze względów ekonomicznych.

Od strony budowy terminale samoobsługowe płatnicze to urządzenia składające się z ekranu dotykowego i klawiatury. Dzięki zainstalowanej w środku drukarce klient otrzymuje potwierdzenie uiszczenia opłaty za towar lub usługę. Ważną informacją dla niego jest też to, że płacąc kartą za towar lub usługę, jego konto zostanie obciążone wyłącznie kwotą transakcji – z reguły nie są naliczane żadne dodatkowe opłaty.

Płatnicze terminale samoobsługowe pozwalają na płatność kartą po jej umieszczeniu w czytniku lub dokonanie płatności zbliżeniowo. Dla klienta oznacza to szybkie i sprawne uiszczenie rachunku.

Gdzie można spotkać terminale samoobsługowe płatnicze?

Korzystając z terminali samoobsługowych płatniczych, można zapłacić za bilety na komunikację miejską oraz miejsce parkingowe. Terminale samoobsługowe płatnicze pojawiają się także:

  • na stacjach paliw – pozwalają na szybkie uregulowanie płatności za zakupione paliwo,
  • na myjniach samochodowych – coraz częściej zastępują one automaty na monety,
  • w kioskach samoobsługowych – można je spotkać przede wszystkim przy niewielkich stacjach paliw.

O popularności terminali samoobsługowych płatniczych świadczyć może też to, że coraz częściej znajdują się one w urzędach miast czy sądach. Za ich pomocą możliwe jest wniesienie na rachunek bankowy sądu lub banku opłaty skarbowej. W ten sposób zastępują one też kasy, w których standardowo klienci mogli dokonać płatności.

Terminale płatnicze samoobsługowe są też rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają hotele. Mimo że standardowo rachunek za pobyt uiszcza się w hotelowej recepcji, to, zwłaszcza w dużych hotelach, terminale samoobsługowe płatnicze są rozwiązaniem, z którego szczególnie chętnie korzystają goście spieszący się na samolot.

Dlaczego terminale samoobsługowe płatnicze są popularne?

W ostatnich latach liczba punktów, w których można spotkać samoobsługowe terminale płatnicze, systematycznie rośnie. Powodem są korzyści – zarówno dla przedsiębiorcy, jak i konsumenta. Ten pierwszy może zminimalizować koszty prowadzonej działalności, a jednocześnie umożliwić swoim klientom płatność preferowanym przez nich sposobem. Z kolei konsumenci mogą szybko uregulować rachunek – nie muszą czekać, aż obsłuży ich sprzedawca.

Obecność samoobsługowych terminali płatniczych oznacza też większe bezpieczeństwo. Właściciel myjni samochodowej czy niewielkiej stacji paliw nie musi obawiać się kradzieży automatu z monetami. Środki są księgowane na rachunku firmowym, dzięki czemu może kontrolować ich stan.

Dla wielu przedsiębiorców ma znaczenie również to, że mogą być bardziej konkurencyjni niż dotychczas. Ponieważ to właśnie płatność kartą płatniczą jest pożądaną przez konsumentów formą płatności, przedsiębiorcy montujący w prowadzonych punktach handlowo-usługowych terminale samoobsługowe płatnicze mogą być bardziej konkurencyjni. To z kolei ma przełożenie na liczbę klientów.

Artykuł sponsorowany