for. arch. ITVM

To nieco nietypowe podsumowanie powoli mijającego roku. Choć oni sami podsumują w pełni swoją działalność na początku 2021 r., to już teraz wiadomo, jak wyglądał w większości 2020 r. w statystykach policji, jeśli chodzi o narkotyki, dopalacze czy nietrzeźwych kierowców.

– Od stycznia do listopada minionego roku mysłowicka Policja odnotowała 180 przestępstw narkotykowych. Zatrzymano 68 podejrzanych, w tym jedną osobę nieletnią. Jedna osoba została zatrzymana z powodu udzielenia środków odurzających osobom trzecim. Zdarzały się przypadki, w których kilka osób było podejrzanych o popełnienie wielu przestępstw narkotykowych. Stąd liczba przestępstw jest tak znacząco większa, niż liczba podejrzanych. Jeśli natomiast chodzi o nietrzeźwych kierujących, to do końca listopada mamy 60 kierowców na podwójnym gazie. Dodatkowo zatrzymaliśmy 21 kierowców po użyciu alkoholu i 53 rowerzystów pod wpływem – informuje st. sierż. Damian Sokołowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Posiadanie narkotyków podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat. Za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu przewidziana jest kara grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów do roku.

Pamiętajmy, że w Polsce posiadanie nawet niewielkiej ilości substancji sklasyfikowanych, jako narkotyki, jest karalne. Podobnie jest w przypadku tzw. dopalaczy.

Art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii mówi:
Kto wbrew przepisom ustawy posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Przestępstwo z art. 62 ust. 1 jest występkiem, który jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat trzech. Typ uprzywilejowany z art. 62 ust. 3 zagrożony jest alternatywnie karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Przestępstwo, które jest określone w art. 62 ust. 2 (typ kwalifikowany), zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Przypomnijmy też, że w myśl ustawy o tzw. dopalaczach za samo posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozi kara nawet do 3 lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat. Do odpowiedzialności karnej zostają w myśl obecnych przepisów pociągnięci także posiadacze tych zabronionych substancji, którym grozi grzywna albo kara ograniczenia, albo pozbawienia wolności do 3 lat.