Trzy koncepcje urbanistyczne zabudowy kwartału przyrynkowego przygotowane przez pracownię JAZ+Architekci zostały zaprezentowane podczas spotkania, które odbyło się 8 grudnia w Mysłowickim Ośrodku Kultury. To pokłosie konkursu architektoniczno-urbanistycznego ogłoszonego w zeszłym roku przez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach wspólnie z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.
– Cały czas kontynuujemy prace nad zabudową całego kwartału przyrynkowego, którego oczywiście głównym akcentem jest zabudowa wschodniej pierzei, na której aktualnie znajduje się „rurapark”. Próbujemy znaleźć odpowiednie funkcje, które powinny się w tym kwartale znaleźć, poszukać właściwych proporcji pomiędzy tymi funkcjami, a przede wszystkim też znaleźć najlepsze urbanistyczne rozwiązania. Tak, aby ten kwartał po prostu przywrócić miastu – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK.
Koncepcje przygotowała pracownia JAZ+Architekci z Warszawy, która wygrała konkurs. Każda z nich przedstawia funkcje mieszkaniowe, usługowe, biurowe i kulturalne, tylko w różnych proporcjach.
– Koncepcje pod względem programu funkcjonalnego są spójne. Wszystkie z nich zakładają miks, gdzie jest obiekt kulturalny, który został zdefiniowany na tym etapie jako „mediateka”, duża część mieszkaniowa, w której jest wydzielony fragment z mieszkaniami wspomaganymi, i jest oczywiście część usługowa. To jest centralna część miasta, więc to są też usługi drobne, ale jest przewidziane, że mogą się pojawić jakieś obiekty handlowe, handlowo-usługowe, no i część biurowa – mówi Andrzej Jaworski, architekt z pracowni JAZ+Architekci.
Istotnym elementem we wszystkich koncepcjach jest utworzenie połączenia pomiędzy płytą rynku a parkiem oraz wewnętrznych dziedzińców o różnym charakterze.
– To jest właśnie najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców. Tworzymy kolejną przestrzeń publiczną bardzo przyjazną mieszkańcom, która w jakiś sposób rozszerza nam tę płytę rynku i daje możliwości kulturalne, jak i usługowe – dodaje Małgorzata Książek-Grelewicz.
– Koncepcje odpowiadają na różny sposób myślenia o kształtowaniu tego kwartału, bo są tutaj dość istotne założenia czy wytyczne konserwatorskie dotyczące tego, jak ten kwartał powinien być rozbudowywany – uzupełnia Andrzej Jaworski.
Obecny etap prac jest wyłącznie urbanistyczny i nie przedstawia wizualizacji konkretnych detali zabudowy. Te pojawią się w kolejnych częściach pracy nad zabudową. Koncepcja, która będzie rozwijana, zostanie wybrana najprawdopodobniej do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Makiety zostaną także zaprezentowane radnym na styczniowej sesji, a następnie mieszkańcom miasta.