Jak postrzega świat człowiek po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków? Jakie zagrożenia czyhają na młodych ludzi, gdy znajdą się pod wpływem, i jakie konsekwencje im za to grożą? Tego i wielu innych rzeczy dowiedzieli się mysłowiccy uczniowie podczas akcji profilaktycznej „Powiedz »nie«!” prowadzonej przez urząd miasta, policję i straż miejską. W poniedziałek 18 grudnia projekt zakończyło spotkanie w Szkole Podstawowej nr 4.
– „Powiedz »nie«!” to program dedykowany młodym ludziom, z którego jednoznacznie ma wynikać, że nie warto próbować używek, takich jak narkotyki, papierosy czy alkohol. Rozmawiamy na różne tematy z młodzieżą, mamy nadzieję, że do ich świadomości trafia to przesłanie, że narkotyki to śmierć, alkohol również – podkreśla Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Od października policjanci i strażnicy miejscy odwiedzali mysłowickie szkoły podstawowe i średnie, gdzie rozmawiali z młodzieżą o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą używanie alkoholu i narkotyków oraz przypominali przepisy regulujące odpowiedzialność karną młodych ludzi. Teoria poparta była także przykładami z prawdziwych interwencji mysłowickich policjantów.
– Jeżeli uczniowie dopytują, to policjanci są na tyle doświadczeni, że zawsze jakąś interwencję mogą przytoczyć, zachowanie jakiejś osoby pod wpływem takich środków – mówi mł. asp. Łukasz Paździora, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.
Młodość to czas poszukiwań i eksperymentów, trudno więc się dziwić, że młodzi ludzie są ciekawi tego, co zakazane i wielu nowych rzeczy chcą spróbować.
– Więc próbują, a my chcemy ich nauczyć i przypomnieć przede wszystkim, że jeśli potrafią się zbuntować rodzicom i nauczycielom w szkole, to też powinni potrafić się zbuntować rówieśnikom lub młodzieży, która im cokolwiek proponuje, lub osobom obcym – wyjaśnia Dorota Garszczyńska ze Straży Miejskiej Mysłowice.
Podczas każdego ze spotkań uczniowie mieli okazję przekonać się, jak widzi świat osoba pod wpływem używek. Pomogły w tym alko- i narkogogle.
– Ja miałem narkogogle i widziałem potrójnie, nic nie mogłem widzieć na odległość i bardzo ciężko się szło – relacjonuje Miłosz, uczeń SP 4.
Co młodzież wyniosła z tych spotkań w kwestii odmawiania używkom?
– Trzeba odmówić na pewno i mieć w sobie takie coś, taka czerwona lampka się powinna zapalić, że to jest złe – mówi Basia, uczennica SP 4.