Tropiciele Cząstek Stałych za pomocą specjalistycznych urządzeń pomiarowych badają jakość powietrza w różnych miejscach w Polsce. Mysłowice znalazły sie w gronie ośmiu polskich miast, które zostaną przebadane. W czwartek dwaj studenci z Politechniki Warszawskiej odwiedzili nasze miasto. Cząstki stałe mimo swoich małych rozmiarów są szkodliwe dla zdrowia i otoczenia. Cząsteczki pojawiają się, gdy używamy pieców węglowych, olejowych i kominków do ogrzania domów. Im bliżej źródła spalania się znajdujemy tym poziom ich stężenia w powietrzu jest wyższy.

Co więcej na ich działanie narażeni jesteśmy zarówno w domu, jak i na powietrzu. Cząstki dostają się razem z wdychanym powietrzem głęboko do płuc. Konsekwencje? Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może doprowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych – nowotworów płuc i chorób układu oddechowego (astmy i POChP). Drugi czynnik ryzyka zachorowania na POChP (po paleniu papierosów – 70%), to zanieczyszczenie środowiska (ponad 20%): pyły przemysłowe, substancje chemiczne, ale także spalanie w warunkach domowych (piece węglowe, piece na drewno). Według badania BOLD, Collegium Medicum UJ częstotliwość występowania POChP u osób nigdy nie palących, szczególnie kobiet, jest zaskakująco wysoka i dużo większa niż w innych krajach.

Częścią patroli Tropicieli Cząstek Stałych były również akcje zdrowotne. W październiku, mieszkańcy 8 wybranych miejscowości skorzystali z bezpłatnych badań medycznych. Także tym razem podczas akcji informacyjno-zdrowotnych w Puławach, Sieradzu, Mysłowicach, Bielsku Podlaskim, Ożarowie Mazowieckim, Pruszczu Gdańskim, Oławie oraz Zakopanem wykonywane były bezpłatne badania spirometryczne, pozwalająca zdiagnozować zaburzenia w układzie oddechowym. Łącznie przeprowadzono blisko 260 takich badań. Jesienna odsłona Tropicieli Cząstek Stałych cieszyła równie dużą popularnością, jak jej zimowa edycja, gdy przebadano prawie 1500 osób. W trakcie I edycji wykonano w sumie 109 badań spirometrycznych, 541 badań glikemii, 600 pomiarów ciśnienia tętniczego krwi i 185 obliczeń BMI.

Organizatorem kampanii jest Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich. Więcej informacji na temat kampanii i jej przebiegu znajduje się na stronie www.tropicieleczastekstalych.pl.

Cząstki stałe są poważnym problemem nie tylko w dużych miastach, lecz także na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Najwyższe stężenia zanieczyszczeń pyłowych odnotowuje się na terenach mieszkalnych, na których znajdują się budynki opalane węglem lub drewnem, a także w bezpośrednim sąsiedztwie takich terenów.

Patrole i akcje zdrowotne odbywają się we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Kołem Naukowym Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej. Sprzęt do pomiaru stężenia cząstek stałych w powietrzu udostępniony został przez firmę 3M.

Wyniki pomiarów w Mysłowicach:
Mysłowice, jako że należą do zespołu konurbacji górnośląskiej są narażone na napływ zanieczyszczeń z sąsiadujących miast. Szacuje się, że obecnie ok. ¾ mieszkańców Europy mieszka w miastach, dlatego w przypadku terenów zurbanizowanych zwraca się szczególną uwagę na jakość powietrza.
W tym mieście sprawdziliśmy sporo miejsc, a najważniejsze z nich zlokalizowane są: przy drodze wjazdowej z Katowic, Placu Wolności, oraz przy ulicach wokół centrum. Dla wszystkich tych punktów wyniki były zbliżone.

Wynik pomiaru PM 2,5 wyniósł 96 μg/m3, natomiast PM 10 wyniósł 162 μg/m3. Podczas badania wilgotność powietrza była wysoka, co spowodowało niższe stężenia pyłów. Podczas opadów, a takie miały miejsce kilka godzin przed badaniem, cząstki pyłów przyłączają się do kropel wody i wraz z nimi opadają na ziemię. Dlatego też powietrze po deszczu jest rześkie i pozbawione sporej ilości zanieczyszczeń stałych.

Na tej samej zasadzie przebiega proces technologiczny letniego oczyszczania miasta, tzn. zraszania ulic woda. Między innymi przyczynia się on m.in. do poprawy mikroklimatu i poprawy wskaźników jakości powietrza.

Słowniczek Tropiciela:
*zanieczyszczenie transgraniczne – zanieczyszczenie przemieszczające się ponad granicami państw

 

{mp4remote}/images/itvm/2014/12/tropiciele.mp4{/mp4remote}