Koniec roku sprzyja podsumowaniom mijających dwunastu miesięcy. To był trudny rok, a sytuacja, która dotknęła cały świat, miała również duży wpływ na funkcjonowanie kultury w naszym mieście. Jednak pomimo wielu trudności 2020 był udany dla Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Nowy rok w Mysłowickim Ośrodku Kultury rozpoczął się wyjątkowo intensywnie – wystartował kolejny sezon cieszących się ogromnym zainteresowaniem cykli Teatralna Niedziela oraz Teatralna Niedziela Mini, a także spotkań z filmem w ramach Kina Rodzinnego i cyklu Kino Jak Dawniej. Zorganizowany został także mysłowicki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz tradycyjny noworoczny koncert Happy Big Bandu z gościem specjalnym, którym w tym roku był wokalista zespołu Pod Budą Andrzej Sikorowski wraz z córką Mają. Zobacz: Maja i Andrzej Sikorowscy i Happy Big Band na jednej scenie.
W lutym Mysłowicki Ośrodek Kultury odwiedził również jeden z najpopularniejszych polskich artystów – Czesław Mozil, który zagrał koncert wspólnie z uzdolnioną mysłowicką młodzieżą. Zobacz: Na jednej scenie z Czesławem Mozilem.
Choć planów na kolejne miesiące było mnóstwo, to w marcu, gdy ze względu na pandemię koronawirusa niemal cały świat stanął na głowie, również MOK musiał mocno zmodyfikować swoje działania. Zrezygnowano z najważniejszych w mieście imprez, takich jak Dni Mysłowic, festiwal AlterFest czy festyny dzielnicowe.
– Jednak pracownicy ośrodka nie próżnowali w tym trudnym okresie – działalność MOK-u szybko przeniosła się do internetu i to właśnie w mediach społecznościowych instytucji mogliśmy zobaczyć m.in. ciekawe warsztaty artystyczne, prowadzone przez instruktorów Mysłowickiego Ośrodka Kultury – informuje Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Czas niespodziewanej przerwy w działalności ośrodka został również wykorzystany na przygotowanie wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego efektem było otrzymanie dotacji w wysokości 66 tys. zł na realizację projektu „eMOK – otwarta przestrzeń kultury”. W ramach projektu powstał m.in. wirtualny spacer po filii MOK-u na Brzezince, czyli po kultowym już Kinoteatrze Znicz, przygotowano warsztaty oraz spektakle teatralne online, stworzona została także zupełnie nowa strona internetowa MOK-u. Projekt ten pozwala mieszkańcom Mysłowic na kontakt z kulturą w tych trudnych czasach, w których dostęp do niej jest mocno utrudniony.
Pomimo panujących w kolejnych miesiącach ograniczeń, Mysłowicki Ośrodek Kultury podjął trud dostarczania mieszkańcom kultury, oczywiście zgodnie z panującymi w danym momencie obostrzeniami. Stąd tez pomysł na zupełnie nową w naszym mieście formę projekcji filmowych, jaką jest kino samochodowe. W czerwcu i lipcu takie projekcje zorganizowane zostały w różnych częściach miasta, gromadząc ogromne ilości zainteresowanych osób – nie tylko mysłowiczan, ale także mieszkańców innych, często bardzo odległych części województwa śląskiego. Zobacz: Park Słupna zamienił się w kino samochodowe.
Ten wyjątkowo trudny rok stał się najlepszym rokiem dla mysłowickiego rynku.
– Jeszcze nigdy w historii miasta nie odbyło się w tym miejscu aż tyle wydarzeń – koncertów, spektakli teatralnych czy projekcji filmowych. Od lipca do końca września odbyło się ich niemal 30 – dodaje Michał Skiba.
Wszystko to za sprawą realizowanego w ramach Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego projektu Mysłowice Alternatywnie, prowadzonego przez MOK od 2016 roku cyklu Niech Żyje Rynek, a także za sprawą projektu Koncertowa Ekologia oraz spektakli o historii miasta, realizowanych w związku z 660-leciem uzyskania praw miejskich przez Mysłowice. W ramach projektu Mysłowice Alternatywnie rynek został także „umeblowany” – pojawiły się tu leżaki, hamaki czy loże, dzięki którym na rynku mogliśmy spędzić czas wygodnie i przyjemnie.
Dzięki tym działaniom rynek tętnił życiem i stał się miejscem spotkań mieszkańców Mysłowic i ościennych miast. Co ważne, zaledwie kilka procent kosztów związanych z tegorocznymi wydarzeniami na rynku zostało pokryte ze środków własnych MOK-u. Niemal całość działań realizowanych w sercu naszego miasta została sfinansowana dzięki wsparciu sponsorów, a także dzięki środkom pochodzącym z Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego oraz Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Zobacz materiał Tomasz Makowiecki na początek alternatywnego lata w mieście.
– Choć plany na jesienne działania kulturalne w naszym mieście były bardzo ambitne, to kolejne zaostrzenie ograniczeń związanych z sytuacją pandemiczną ponownie je zweryfikowało – informuje Michał Skiba.
W sezonie jesiennym udało się zorganizować jedynie kilka z planowanych wydarzeń, m.in. Jesień Bluesową czy też dwa spektakle teatralne w MOK-u na Brzezince – wszystkie te działania odbywały się w formie hybrydowej, czyli z udziałem publiczności oraz w formie transmisji online.
W listopadzie działalność ośrodków kultury została niemal całkowicie zamknięta, a Mysłowicki Ośrodek Kultury ponownie przeniósł się do sieci. Tym razem ze zdwojoną siłą, realizując m.in. cykl warsztatów świątecznych publikowanych w sieci czy też wydarzenia kulturalne. Do najważniejszych z nich można zaliczyć wyjątkowo klimatyczne koncerty w oknie kamienicy znajdującej się na rynku oraz koncert Marka Dyjaka transmitowany na żywo z MOK-u na Brzezince. Koncert został poprzedzony rozmową z artystą prowadzoną przez Michała Olszańskiego – wieloletniego dziennikarza Telewizji Polskiej oraz Trójki Polskiego Radia. Co warto podkreślić, wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem – informacja o nim dotarła aż do 56 tys. osób, a koncert w ciągu zaledwie dwóch dni zobaczyło ponad 13 tys. osób. Warto dodać, że transmisje online i nagrania są realizowane własnymi siłami pracowników Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Ten trudny czas ograniczeń nie był dla MOK-u czasem odpoczynku – wręcz przeciwnie, był to czas intensywnej pracy nad działaniami w sieci, a także czasem przeprowadzania licznych remontów. Dzięki zaangażowaniu pracowników ośrodka filia MOK-u na Morgach doczekała się generalnego remontu, a placówka na Krasowach zyskała nowy blask.
Udało się także przeprowadzić drobne remonty pomieszczeń MOK-u przy ul. Grunwaldzkiej.
– Jeżeli wydarzenia losowe nie skomplikują ponownie naszego życia, również przyszły rok może być jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym w historii tej instytucji – dodaje dyrektor MOK-u.
Planowany jest powrót do realizacji wydarzeń na rynku czy Dni Mysłowic, organizacja dziewiątej już edycji festiwalu AlterFest oraz cyklicznych wydarzeń muzycznych, teatralnych, filmowych czy poetyckich, odbywających się w murach MOK-u. To będzie także ważny rok dla inwestycji w infrastrukturę kultury w naszym mieście – dzięki dotacji rządowej w wysokości aż 2 mln zł dokonana zostanie termomodernizacja budynku MOK-u przy ul. Grunwaldzkiej, dzięki czemu zyska on zupełnie nowy, wyjątkowy blask. Zobacz: Budynek MOK-u przejdzie metamorfozę.
Ambitne plany instytucji zakładają również budowę nowoczesnej filii ośrodka na Wesołej, na którą został złożony wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mysłowiccy animatorzy kultury nieustannie wnioskują również o dotacje na realizację różnego rodzaju projektów kulturalnych, a także o wsparcie sponsorów i innych instytucji.
Mysłowicki Ośrodek Kultury to miejsce wielu ciekawych wydarzeń i zajęć artystycznych, ale także miejsce spotkań, instytucja łącząca i wspierająca mieszkańców miasta. MOK prężnie współpracuje z wieloma lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, a także wspiera lokalnych artystów, m.in. wydając tomiki poezji czy organizując koncerty mysłowickich muzyków.
Warto podkreślić, że rozwój Mysłowickiego Ośrodka Kultury, jaki zauważyć można już od kilku lat, jest efektem owocnej współpracy instytucji z władzami miasta oraz Radą Miasta Mysłowice, bez której wsparcia nie udałoby się tak wiele osiągnąć. Godne uwagi jest również wsparcie udzielone MOK-owi przez rady dzielnic, które w tym roku było rekordowo duże. Jest to dowód na to, że mieszkańcy całego miasta cenią kierunek, w którym podąża Mysłowicki Ośrodek Kultury, a także wyraźny sygnał, że mysłowiczanie potrzebują dostępu do kultury, zwłaszcza w tak trudnym czasie, jak ten obecnie panujący niemal na całym świecie.
Źródło: Mysłowicki Ośrodek Kultury