Sprzedaż samochodu to dosyć duże przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W tym tekście opowiemy Ci o tym, jak powinna wyglądać poprawnie sporządzona umowa kupna-sprzedaży.
Możesz iść na skróty
Jeśli nie czujesz się dobrze z myślą, że musisz samodzielnie przygotować umowę kupna-sprzedaży auta, to skorzystaj z gotowych wzorów. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że dokument jest poprawnie zredagowany i znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje. Wejdź na stronę: https://autoumowa.pl/download/ – umowy kupna – sprzedaży samochodu pdf i doc.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Umowa kupna-sprzedaży to dokument, który jest dowodem legalności całej transakcji. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by znalazły się w niej poniższe informacje:
Dane sprzedającego – wszystko, co może pomóc w identyfikacji tej strony transakcji. Podaj imię, nazwisko, adres zameldowania, dane z dowodu osobistego lub paszportu oraz PESEL.
Dane kupującego – w tej sekcji powinny znaleźć się te same informacje, co w przypadku informacji o sprzedającym. Pamiętaj, że wszystko musi się zgadzać z tym, co jest wpisane do dowodu osobistego.
Dane pojazdu – bardzo ważne, żeby były aktualne. Podaj markę, model, numer nadwozia, numery rejestracyjne, rocznik oraz przebieg.
Kwota – w umowie bezwzględnie powinna znaleźć się dokładna kwota, za jaką samochód zostaje sprzedany. Pamiętaj również o wyraźnym określeniu metody przekazania pieniędzy. Ta informacja jest potrzebna do dalszych rozliczeń z urzędem skarbowym. Musisz wiedzieć, że celowe obniżanie wartości auta może doprowadzić do odpowiedzialności skarbowej. Po zakupie pojazdu koniecznie jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej auta.
Odpowiedzialność za wady – kupujący powinien podpisać stosowne oświadczenie o tym, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. W ten sposób w razie odkrycia zatajonych przez właściciela pojazdu wad będzie mógł skorzystać z prawa rękojmi.
Podpisy – bez nich umowa kupna-sprzedaży nie znaczy nic w świetle prawa. Bardzo ważne jest, żeby każda ze stron transakcji złożyła na oryginalnym dokumencie swój czytelny podpis.
Dlaczego umowa jest taka ważna?
Przede wszystkim dlatego, że jest dowodem na przeprowadzenie transakcji. Umowa będzie Ci również potrzebna do załatwienia wszelkich formalności podatkowych oraz ubezpieczeniowych. Zadbaj więc o to, by była odpowiednio sporządzona i nie budziła żadnych wątpliwości w oczach urzędnika. Bądź ostrożny podczas spotkań w sprawie sprzedaży samochodu i przestrzegaj niezbędnych obostrzeń sanitarnych. W końcu nigdy nie wiesz, czy osoba, z którą się spotykasz, nie jest nosicielem koronawirusa.
Jak widzisz, umowa kupna-sprzedaży to dokument, który ma ściśle określoną strukturę. Jej zachowanie jest niezbędne ze względu na zapewnienie legalności całej transakcji. Niezależnie od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym, powinieneś zwrócić uwagę na formę umowy oraz wyeliminować ewentualne błędy.
Artykuł sponsorowany