Szopki bożonarodzeniowe to tradycyjny element każdych świąt. Nie inaczej jest w kosztowskiej parafii, w której dwie stajenki, ruchoma i żywa, pojawią się po raz szósty. Obie będzie można zobaczyć także dzięki transmisji online.
Prace przy ich budowie rozpoczęły się już w październiku, ale końcowy efekt będzie można zobaczyć dopiero na pasterce. W tworzenie szopek zaangażowali się proboszcz parafii ks. Jan Sołtysik oraz mieszkańcy dzielnicy.
Stajenka ruchoma co roku budzi podziw ze względu na piękne dekoracje i drobiazgi. Poza Świętą Rodziną i Trzema Królami znalazły się w niej elementy związane z życiem i pracą w naszym regionie, takie jak górnicza rodzina w śląskiej kuchni. Znajdziemy też takie ruchome elementy, jak stary magiel oraz młyn. W żywej szopce znajdującej się tuż obok kościoła już w wigilię pojawią się zwierzęta: osiołek, kozy, kucyki, alpaka i ptaki.
Ten rok jest wyjątkowy pod wieloma względami. Ze względu na wprowadzone obostrzenia w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kosztowach, podobnie jak w wielu innych kościołach, odbędą się dwie pasterki. Pierwsza o godzinie 22:00, a druga o 24:00. Tym samym między jedną a drugą mszą zostanie uruchomiona żywa stajenka, która będzie otwarta dla mieszkańców do niedzieli 27 grudnia. Warto się więc pospieszyć i osobiście wybrać do kosztowskiej parafii.
Ruchoma szopka będzie prezentowana do końca stycznia wewnątrz kościoła. Dla tych osób, które z różnych względów nie będą mogły przybyć do kościoła, codziennie na stronie internetowej kosztowskiej parafii będzie dostępna transmisja online.
Kolejną tradycją w Kosztowach jest kolędowanie z orkiestrą górniczą. W niedzielę 27 grudnia na mszy o godzinie 12:00 zagra Orkiestra Górnicza KWK Mysłowice-Wesoła pod batutą Mirosława Kaszuby. Msza wraz z koncertem również będzie transmitowana w sieci.