fot.: Michał Gandyk

Znaczenie obecności osób niepełnosprawnych w sztuce tematem konferencji, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Skarbek” w Mysłowicach miała na celu przedstawić postrzeganie sztuki osób niepełnosprawnych.

Podczas konferencji można było wysłuchać wykładów dotyczących społecznego znaczenia twórczości osób niepełnosprawnych. Były one wygłaszane przez terapeutów i osoby współpracujące na co dzień z osobami niepełnosprawnymi – mówi Jadwiga Dedak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Skarbek”.

Jakie znaczenie ma obecność osób niepełnosprawnych w przestrzeni sztuki publicznej?

– Spotkanie z innością, z Innymi, wzbudza postawę refleksyjności i aktywności poznawczej, emocjonalnej i działaniowej. Inność wyzwala potencjały kreatywności, odmienne spojrzenie na rzeczywistość. Wzajemne wsłuchanie się w swoje głosy wzbogaca obie strony uczestniczących w spotkaniu i ich/naszą wspólną przestrzeń. Czy zechcemy tę szansę dostrzec, skorzystać z niej? To zależy od nas, od naszej gotowości wewnętrznej i przygotowania – mówi prof. dr hab. Elżbieta Górnikowska-Zwolak

Podczas konferencji odbył się również wernisaż wystawy „Wielcy Malarze” prezentujący obrazy znanych malarzy w twórczości osób niepełnosprawnych oraz ich terapeutów. Obrazy te powstały dzięki pomysłom instruktorów-arteterapeutów, aby w zajęciach plastycznych wykorzystać inspiracje dziełami wielkich mistrzów malarstwa światowego.

Sztuka osób niepełnosprawnych to fascynujący obszar psychologicznych analiz teoretycznych. To wyjątkowa aktywność twórcza angażująca potencjał wielu osób – uczestników zajęć w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Domach Pomocy Społecznej. Wśród artystów są także uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także arteterapeuci: Katarzyna Kamińska i Wojciech Kotylak prezentując swoje kopie dzieł malarstwa światowego. W projekt włączyli się również studenci Pedagogiki.

Za przygotowanie wystawy były odpowiedzialne pani dr Grażyna Szafraniec oraz pani Olga Szwemin z SPN „Skarbek” Mysłowice.

Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in.: Eurodeputowany Marek Plura, Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Papaj, Wiceprezydent Wojciech Chmiel, Naczelnik Wydziału Edukacji Maciej Lisak-Zbroński, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Marta Ostrowska, dyrektor MOPS Izabela Nowak.

Foto: Michał Gandyk