Między 10 a 13 października uczniowie ognisk muzycznych Amadeusz gościli w Halasztelek. Był to następny etap projektu wyszehradzkiego „Music in Education Festival 4×4”.
Tym razem mysłowiczanie mieli okazję wystąpić na Węgrzech. Nasze ogniska reprezentowali: Marta Bajor – flet poprzeczny, Zofia Stawicka i Zuzanna Pilarska – skrzypce, Jakub Stawicki – gitara, Natalia Szymańska – śpiew i Sara Oliwia, Anna Bukol, Dominika Bryk oraz Weronika Piechulek – fortepian.
Program pobytu był bardzo napięty, ale i niezwykle ciekawy.
– Po przyjeździe mieliśmy okazję uczestniczyć w koncercie z okazji 20-lecia centrum edukacyjnego Bocskai w Halasztelek. Oprócz gospodarzy wystąpiła w nim również grupa muzyczna z Azerbejdżanu. Wspólnie zaśpiewaliśmy też utwór w języku węgierskim. Po koncercie i uroczystej kolacji tańczyliśmy tańce węgierskie. W drugim dniu czekały nas trzy koncerty: w dwóch wykonywaliśmy nasz program – opowiada Joanna Bliwert Hoderny, dyrektor ogniska.
W pierwszym koncercie swoje umiejętności prezentowały szkoły ze Słowacji i Czech. „Amadeuszom” przypadło koncertować wspólnie z gospodarzami, czyli Węgrami. Był to występ dla szkół. Publiczność stanowiło 400 dzieciaków w wieku 6-10 lat. Atmosfera była wspaniała i pomimo tak wielkiej ilości słuchaczy na sali panowała cisza. Wszyscy szanowali wykonawców i nikt nie przeszkadzał podczas występów. Wszystkich zachwyciła dyscyplina i życzliwość młodych Węgrów.
Na koniec wspólnie z małym chórem węgierskim nasi młodzi artyści zaśpiewali piosenkę powstańczą „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Akompaniował Jacek Moroń, a chórem dyrygowała Joanna Bliwert Hoderny.
– Dzieciom z Bocskai bardzo spodobała się nasza piosenka i język polski, który w bardzo dobrym stopniu opanowały. Ten utwór został powtórzony na galowym wieczornym koncercie, w którym uczestniczyło wiele osobistości, jako że był on włączony w obchody jubileuszu szkoły – mówi Joanna Bliwert Hoderny.
Na wieczornym koncercie prezentowali się uczniowie wszystkich czterech krajów. Przed każdym występem była wyświetlana prezentacja dotycząca miejscowości, z której pochodziła dana grupa uczniów. Film reklamujący Mysłowice, udostępniony ognisku przez urząd miasta, spotkał się z uznaniem publiczności. Uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, niektórzy wykonawcy byli nawet oklaskami wzywani drugi raz na scenę.
Ostatniego dnia mysłowiczanie zwiedzali Budapeszt. Mieli okazję odwiedzić starą część, Budę, w niej kościół św. Macieja, a później budynek parlamentu. Po uroczystej kolacji pożegnalnej każdy uczestnik projektu „Music in Education Festival 4×4” został obdarowany przez organizatorów firmowymi parasolami, pendrive’ami, słodyczami i kubkami.
– My również wręczyliśmy każdej zagranicznej delegacji zestawy promujące nasze miasto i zapraszaliśmy ich do przyjazdu do Polski, który jest zaplanowany na 7-10 listopada. Projekt dostarcza nam wielu pozytywnych emocji i mamy szansę poznać kulturę krajów uczestniczących w tym wydarzeniu – podsumowuje Bliwert Hoderny.