Podłączenie ciepła do kilku kamienic przy ul. Krakowskiej i Grunwaldzkiej oraz remont elewacji budynków przy ul. Bytomskiej to w tej chwili najważniejsze przedsięwzięcia, z jakimi mierzy się Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach. Jednostka jest właśnie w przededniu finałowych rozstrzygnięć tego drugiego projektu.
– To faktycznie jest dosyć poważne przedsięwzięcie logistyczne, bo mówimy o remoncie i termomodernizacji budynków czynnych, w których cały czas mieszkają ludzie, przy torowisku, co też oczywiście wymaga odpowiednich procedur związanych z zajęciem pasa – tłumaczy Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor MZGK.
Chodzi o kamienice przy ul. Bytomskiej 13, 21, 27 i 29, a w przyszłym roku także o te przy Bytomskiej 33 i 37 oraz Powstańców 15. Na podstawie projektów z 2017 r. w budynkach zostaną zmodernizowane dachy i elewacje.
– Jak tylko uzyskamy, mam nadzieję, w czwartek na sesji zgodę rady na przeniesienie środków, w ramach naszego budżetu, ale jest to konieczne ze względu na wymogi prawa finansowego, to myślę, że w poniedziałek, najpóźniej we wtorek w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na cztery budynki przy ul. Bytomskiej, bo niestety możliwości finansowe w tej chwili tylko na to nam pozwalają, a niedługo potem uruchamiamy kolejne budynki, które są przewidziane właśnie w ramach tego projektu – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz.
Koszt termomodernizacji wszystkich wspomnianych kamienic to ok. 8 mln zł. Kolejnym krokiem będzie podanie do nich ciepła oraz remont klatek schodowych. Wszystko po to, by modernizację budynków prowadzić kompleksowo, nie tylko od frontu.
– Poprzez dobre przestrzenie, dobre przestrzenie publiczne, dobre rewitalizacje kamienic chcemy rzeczywiście pobudzić tkankę Starego Miasta, bo Mysłowice mają ładne Stare Miasto, zaniedbane, ale poprzez dobre działania i celowaną architekturę, jeżeli można tak powiedzieć, celowane projekty czy zamierzenia projektowe, zamierzenia urbanistyczne, jakieś kierunki, w których chcielibyśmy to miasto rozwijać, można to Stare Miasto pobudzić – zapewnia Judyta Rduch, kierownik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami w MZGK.
Jeżeli procedura przetargowa przebiegnie pomyślnie, prace na Bytomskiej ruszą najpóźniej w październiku. Tymczasem MZGK remontuje także m.in. 18 mieszkań socjalnych, trwają również prace nad uciepłownieniem kwartału Krakowska 8 i 10 – Grunwaldzka 20. Podanie ciepła do dwóch z tych budynków ma być możliwe jeszcze w tym roku, do kolejnego w roku 2021.
Modernizacja kamienic przy ul. Bytomskiej wpisuje się w szerszy projekt rewitalizacji centrum miasta, jaką małymi krokami chce podejmować MZGK. Szczegóły tych planów będziemy poznawać sukcesywnie.