fot. ITVM

Szpital nr 2 i Mysłowickie Centrum Zdrowia zostały zakwalifikowane jako szpitale węzłowe w szczepieniach przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Oznacza to, że w placówkach będą szczepione wszystkie zakwalifikowane do tego osoby, w pierwszej kolejności medycy.

– W pierwszej fazie podejmiemy szczepienia dla naszego personelu medycznego i niemedycznego. Następnie rozpoczniemy szczepienia pracowników innych podmiotów leczniczych, aptek, poradni oraz pracowników z grup preferencyjnych, czyli z pomocy społecznej, urzędu pracy, straży pożarnej, straży miejskiej, policji i innych służb mundurowych oraz innych osób wskazanych w rozporządzeniu ministra zdrowia – wylicza Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach.

Następnym etapem będzie szczepienie populacyjne mieszkańców naszego powiatu, poczynając od wskazanych grup wzmożonego ryzyka, aż do wyczerpania zapotrzebowania zdrowotno-społecznego.

– Zamierzamy również uruchomić szczepienia z użyciem zespołu wyjazdowego w warunkach domowych osób zakwalifikowanych do szczepień ze wskazaniem medycznym. W tej grupie znajdą się głównie osoby niepełnosprawne ruchowo – informuje Grzegorz Nowak.

W miejskiej lecznicy planowane jest uruchomienie co najmniej 2 zespołów szczepiennych, a przy właściwie przebiegającej dystrybucji szczepionek istnieje możliwość szczepienia niemalże całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Oczywiście wszystko jest zależne od sposobu przekazywania szczepionek, warunków przechowywania oraz sposobu iniekcji, jaką docelowo określi producent/dystrybutor preparatów.

– Nasz szpital jest organizacyjnie gotowy do podjęcia przedsięwzięcia, gdyż im szybciej osiągniemy odporność społeczną w tzw. czasowym okienku serologicznym, tym szybciej ograniczymy skutki zdrowotne pandemii i przywrócimy normalność życia zdrowotnego i społecznego – podkreśla dyrektor Nowak.

Wśród 509 szpitali węzłowych w całej Polsce, prócz mysłowickiej „Dwójki”, znalazło się także Mysłowickie Centrum Zdrowia. Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.