1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Uczestnictwo w nim jest obowiązkowe. Spis potrwa do 30 czerwca i będzie prowadzony online za pośrednictwem formularza na stronie internetowej spis.gov.pl. Dla Ślązaków jest to okazja do deklaracji własnej narodowości oraz języka.
Tradycyjnie Spis Powszechny Ludności jest przeprowadzany co 10 lat. GUS pyta nas m.in. o wiek, wykształcenie, czas i rodzaj pracy, a także warunki bytowe, czyli rodzaj zajmowanego domu lub mieszkania. Tegoroczny będzie przeprowadzony przede wszystkim w formie samospisu internetowego, jednak w niektórych przypadkach rachmistrzowie mogą pojawić się także w naszych domach.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.
Dla Ślązaków bardzo ważną kwestią podczas Narodowego Spisu Powszechnego jest deklaracja własnej narodowości oraz języka. Aby to zrobić, należy w pytaniach o przynależność narodową i etniczną oraz język używany w domu zaznaczyć odpowiedź „inna” i samodzielnie wpisać „śląska” oraz „śląski”.
– Górny Śląsk przez wiele wieków był miejscem współistnienia różnych nacji i grup etnicznych. Na Śląsku nikt nie powinien czuć się wykluczony ani też zmuszony do zajęcia takiego czy innego stanowiska. Niech każdy określi swoją tożsamość zgodnie ze swoim najgłębszym przekonaniem – mówi Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Odmowa może skutkować karą grzywny.