Tysiące eksponatów, pokazy grupy rekonstrukcyjnej, konkursy z nagrodami, czy akcent muzyczny. 15 maja odbyła się wyjątkowa noc w mysłowickim kompleksie muzealnym. Centralne Muzeum Pożarnictwa i Muzeum Miasta Mysłowice po długiej przerwie wreszcie mogły przywitać zwiedzających, którzy bezpłatnie i do późnych godzin nocnych bezpłatnie uczestniczyli w tegorocznej nocy muzeów w naszym mieście.

– Byliśmy dosyć długo zamknięci, ze względu na sytuację pandemiczną, więc mam nadzieje, że te wszystkie eksponaty, które tutaj mamy – kilka tysięcy eksponatów – i tak już jest atrakcją dla zwiedzających, ale dodatkowo otwarliśmy nową wystawę dotyczącą straży pożarnej w okresie PRL-u – mówi st. bryg. Janusz Gancarczyk, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Dodatkowo każdy zwiedzający CMP otrzymywał krzyżówkę o różnym stopniu trudności, którą trzeba było wypełnić podczas zwiedzania, by w nagrodę otrzymać upominek.

– Teraz bierzemy udział w konkursie, gdzie się wypełnia krzyżówkę i można odebrać nagrody. Nam się podoba, ogólnie wszystko, całe dekoracje i, że można sobie powypełniać – mówi Klaudia, uczestniczka Nocy Muzeów.

Oprócz stałych ekspozycji Muzeum Miasta Mysłowice można było uczestniczyć w pokazach Grupy Rekonstrukcyjnej 34. Pułku Strzeleckiego Gwardii.

– Jest samochód Dodge i jest cały sztafaż strojów, elementów wyposażenia żołnierzy niemieckich i radzieckich i polskich z tego okresu – mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała także sprzęt bojowy i mundury z okresu II Wojny Światowej.

– Mundury albo kupujemy oryginalne, załatwiamy gdzieś z Rosji, albo na targach staroci kupujemy repliki. Tutaj będą w większości sylwetki z III Rzeszy, formacji pomocniczej Volkssturm, czy na przykład Polskiej Policji Generalnego Gubernatorstwa – mówi Szymon Saputa, Grupa Rekonstrukcyjna 34. Pułku Strzeleckiego Gwardii.

– Chciałbym dzisiaj przedstawić sylwetkę orkiestranta Wojska Polskiego na okres XX-lecia międzywojennego, czyli w latach 1918-1939. [cięcie i od 0:19] Akurat ja mam na sobie mundur późniejszego wzoru. [cięcie i od 0:32] Jest to na tyle rzadki mundur, ponieważ tylko kilka orkiestr w całym kraju otrzymało do wybuchu II Wojny Światowej 1 września 1939 tego typu umundurowanie – mówi Dawid Mikołajczyk z projektu „Orkiestranci 1918-1939” działającej przy Grupie Rekonstrukcyjnej 34. Pułku Gwardii.

O akcent muzyczny zadbała solistka Danuta Chycka oraz Grzegorz Matuszek na harmonijce ustnej. Co mogliśmy usłyszeć podczas recitalu?

– Najfajniejsze przeboje lat 20., 30., również okresu wojennego i też z czasów PRL-u – mówi Danuta Chycka, solistka.

Tegoroczna Noc Muzeów była świetną okazją, aby zapoznać się z historią naszego miasta i straży pożarnej. Miejmy nadzieję, że bramy mysłowickiego kompleksu muzealnego na długo pozostaną dla nas otwarte.