fot. pexels.com

Do 19 września potrwa głosowanie w 3. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Wśród zadań zgłoszonych przez mieszkańców naszego regionu jest kilka dotyczących także Mysłowic.

Śląski budżet obywatelski to wojewódzkie środki na organizację wydarzeń, modernizację czy budowę infrastruktury służącej wszystkim mieszkańcom regionu. Dzięki podziałowi na podregiony zwycięskie zadania mogą zostać zrealizowane także w naszym mieście.

Każdy mieszkaniec województwa w głosowaniu ma do dyspozycji 6 punktów. 3 z nich może przeznaczyć na zadania z puli eko, kolejne 3 na projekty dla wybranego podregionu.

W puli ekologicznej naszego miasta dotyczą 2 zadania. Pierwsze z nich, „Zaproś dudka do ogródka”, ma na celu zaangażowanie społeczeństwa do ratowania dudków. Jego koszt to prawie 103 tys. zł.

„Zadaniem projektu jest ochrona terenów lęgowych dudków oraz zwiększenie ich liczebności na terenie województwa śląskiego (…). Najprostszą formą wsparcia dudków jest wieszanie budek lęgowych dostosowanych do ich preferencji. Średnica otworu wlotowego musi wynosić od 55 do 85 mm, a głębokość od wlotu do dna musi mieć 31 cm – budki typu D lub B. Dlatego w ramach projektu budki będą rozdawane mieszkańcom województwa śląskiego” – czytamy na https://ebo.slaskie.pl.

Natomiast „Kołem po Śląsku” to propozycja bezpłatnego przewozu roweru lub niezłożonej hulajnogi w pociągach Kolei Śląskich. Koszt zadania to 325 tys. zł.

Aż 6 projektów, na których może skorzystać nasze miasto, znajduje się w podregionie drugim, obejmującym oprócz Mysłowic także Katowice i Tychy oraz powiaty bieruńsko-lędziński i pszczyński:

1. „Wiedza i rozrywka dla Ciebie – zdalny dostęp do ebooków, audiobooków i kursów multimedialnych”, koszt: 36 tys. zł

„Projekt zakłada zakup dostępu do multimedialnej biblioteki cyfrowej zawierającej ponad 30 tys. pozycji w postaci ebooków, audiobooków i kursów multimedialnych, z której czytelnicy będą mogli korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca oraz na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Baza będzie obejmować najnowszą literaturę, zarówno specjalistyczną – naukową i edukacyjną, jak i literaturę piękną, popularną, popularnonaukową, poradniki oraz przewodniki. Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli otrzymać kody dostępu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach oraz jej filiach w Mysłowicach, Pszczynie i Tychach” – czytamy na https://ebo.slaskie.pl.

2. „Żyj aktywnie, żyj pozytywnie i ćwicz z nami sztuki walki”, koszt: nieco ponad 68 tys. zł

„Zajęcia będą prowadzone w powiecie bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim, a także w Katowicach, Mysłowicach i Tychach przez okres 8 miesięcy. Każdy kurs sztuk walki będzie prowadzony w formie 7 treningów, które będą odbywać się każdorazowo w w innej lokalizacji (szkoły, domy kultury oraz kluby osiedlowe). Na kursach tych będziemy przedstawiać podstawowe techniki samoobrony, uczyć poprawnych zachowań w przypadku ataku i zachęcać do aktywnego spędzania czasu. Każdy z kursów uatrakcyjnimy pokazem sztuk walki wykonanym przez profesjonalistów. Zajęcia będą bezpłatne dla mieszkańców” – czytamy na https://ebo.slaskie.pl.

3. „W zdrowym ciele zdrowy duch – zajęcia karate dla dzieci”, koszt: prawie 41 tys. zł

„W wybranych 4 szkołach, na terenie Katowic, Tychów i Mysłowic, będą prowadzone zajęcia karate w ciągu roku szkolnego. Dzieci będą mogły skorzystać z darmowych zajęć karate, które będą odbywać się 2 razy w tygodniu w ciągu roku szkolnego (odciąży to jednocześnie rodziców). Na zajęciach tych przeprowadzone będą ćwiczenia ogólnorozwojowe, podstawy samoobrony, gry i zabawy aktywizujące, integracyjne i kondycyjne” – czytamy na https://ebo.slaskie.pl.

4. „Volleyland – Śląskie/Od bajtla do oldboja – Regio Mistrzostwa”, koszt: nieco ponad 184 tys. zł

„Zadanie polega na organizacji otwartych zawodów – mistrzostw podregionu w piłce siatkowej i siatkówce plażowej z podziałem na kategorie wiekowe od dzieci do seniorów (oldbojów) z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu sportowego, służącego dalszemu rozwojowi sportowemu (…). Zainteresowani uczestnicy będą mogli brać udział w szkoleniach instruktorsko-trenerskich, a także sędziowskich, które będą dla chętnych otwarte” – czytamy na https://ebo.slaskie.pl.

5. „Aktywni, zdrowi, bezpieczni – zajęcia samoobrony i sportów walki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez trenerów sztuk i sportów walki”, koszt: prawie 244 tys. zł

„Prowadzenie ogólnorozwojowych zajęć sportowych z elementami samoobrony (treningi prowadzić będą licencjonowani trenerzy oraz instruktorzy sportów walki, m.in. ju-jitsu, kickboxingu, judo, boksu, taekwondo) (…). Zajęcia w systemie 32 treningów 60-minutowych raz w tygodniu w miesiącach maj-grudzień 2022. Zadanie skierowane dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat w grupie 10-15 uczestników. Prócz zajęć sportowych prowadzone będą zajęcia z podstaw pierwszej pomocy oraz psychologicznych, pozwalających na rozładowanie napięć emocjonalnych (…). Zajęcia są prowadzone bezpłatnie dla wszystkich uczestników” – czytamy na https://ebo.slaskie.pl.

6. „Orkiestra w miasta!”, koszt: 35 tys. zł

„Zadanie ma na celu promować instrumenty dęte oraz orkiestry poprzez ich prezentacje w trakcie performatywnych »koncertów« w miejscach nieoczywistych, takich jak przystanki, przejścia podziemne, tramwaje, ruchliwe skwery itp.” – czytamy na https://ebo.slaskie.pl.

Jeśli chcecie mieć wpływ na to, by pieniądze z wojewódzkiego budżetu pozwoliły na realizację zadań w naszym mieście, zagłosujcie na którąś z powyższych propozycji. Macie na to czas do 19 września. Regulamin dostępny jest tutaj. A głosujemy tu.