Od 20 do 27 września mysłowiczanie mogą głosować na projekty, które przeszły pozytywną weryfikację w tegorocznej, 6. edycji Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można na jedno z 25 zadań.
Formularz do głosowania jest bardzo prosty. Wystarczy poświęcić kilka minut, aby oddać głos i mieć wpływ na zmianę w swojej okolicy. Wystarczy wejść na stronę www.mbo.myslowice.pl, wybrać swój ulubiony projekt, wpisać wszystkie obowiązkowe dane, zaakceptować wymagane oświadczenia i potwierdzić swój wybór. Następnie na podany numer telefonu zostanie wysłany SMS z kodem do potwierdzenia Twojego głosu. Na MBO można zagłosować także stacjonarnie.
– Są dwa punkty stacjonarne. Jeden w Urzędzie Miasta Mysłowice, w godzinach pracy urzędu. Drugi w Mysłowickim Ośrodku Kultury na Brzezince, na ulicy Laryskiej, w godzinach od 11 do 18 – tłumaczy Anna Górny, rzecznik prasowy UM Mysłowice.
Na 6. edycję MBO miasto przeznaczy 2 360 000 zł. Cała kwota, podobnie jak w ubiegłych latach, zostanie podzielona między wszystkie dzielnice Mysłowic. Dlatego tak ważne jest głosowanie w MBO, bowiem każdy mieszkaniec ma realny wpływ na zmianę w swojej okolicy.
– Zgłosili się do nas mieszkańcy z wszystkich dzielnic. Głównie są projekty infrastrukturalne, inwestycyjne, ale są też projekty miękkie. Zachęcamy do tego, aby wejść na stronę mbo.myslowice.pl. Tam są opisy wszystkich projektów, jest opis tego, jak głosować – dodaje Anna Górny.
Projekty, które przeszły pozytywną weryfikację w tegorocznej edycji, dotyczą m.in. utworzenia lub rozbudowy miejsc rekreacji, typu parki i boiska, modernizacji dróg, poprawy bezpieczeństwa mieszkańców poprzez stworzenie systemu monitoringu czy zakupu sprzętu do ratowania życia. Są też ciekawe wydarzenia kulturalne.
Z powodu pandemii dopiero w tym roku zaczęto realizować zaległe, zwycięskie projekty z 4. edycji. Niestety, ze względu na niedoszacowanie kwot, jeden z nich zostanie zrealizowany w ramach MBO dopiero w przyszłym roku, a trzy zostały zgłoszone do projektu budżetu miasta na rok 2022. Oznacza to, że w przyszłym roku będą realizowane zarówno zaległe zadania z 4. i 5. edycji, a także te, które wygrają w obecnej.
– Ze względu na sytuację ekonomiczną, rosnące ceny materiałów budowlanych, w tym roku podeszliśmy do oceny wniosków bardziej restrykcyjnie, ale to nie znaczy, że projekty całkowicie zostały odrzucone. Po odwołaniach z 16. odrzuconych 13 projektów będzie realizowanych. Wskazaliśmy im dokładnie, co mają w swoich wnioskach poprawić, żeby te wnioski mogły być zrealizowane – tłumaczy Anna Górny.
Zwycięskie zadania z 6. edycji poznamy 11 października.