Kat, mściciel, funkcjonariusz systemu. Sylwetka Salomona Morela, komendanta obozu Zgoda w Świętochłowicach, była tematem 158. „Muzealnego czwartku”, który odbył się 7 października w Muzeum Miasta Mysłowice. Gościem i prelegentem spotkania była Anna Malinowska, autorka książki „Komendant. Życie Salomona Morela”.
Październikowy „Muzealny czwartek” był kontynuacją tematyki zapoczątkowanej we wrześniu, dotyczącej obozów pracy na Górnym Śląsku po II wojnie światowej. Tym razem na zaproszenie Muzeum Miasta Mysłowice Anna Malinowska przedstawiła historię Salomona Morela, komendanta obozu Zgoda w Świętochłowicach, a później obozu w Jaworznie.
– Salomon Morel – Żyd i Polak, ofiara i kat. W czasie wojny jego rodzinę zamordowano w bestialski sposób, a po wojnie sam został bestią. Będąc komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach, słynął z okrucieństwa wobec przetrzymywanych, głodzonych, gwałconych i torturowanych Ślązaków. W więzieniu dla młodocianych w Jaworznie próbował nawracać na jedyne słuszne poglądy polityczne. Jednocześnie, pieszczotliwie przez kolegów nazywany „wariatem”, był kochającym ojcem rodziny i lubianym kompanem do żartów i zabaw – czytamy w opisie książki Anny Malinowskiej.
„Komendant. Życie Salomona Morela” to wstrząsająca i brutalna opowieść o zbrodniach popełnionych w polskim mundurze. Anna Malinowska rekonstruuje życie człowieka, na rozkaz którego nastoletni działacze antykomunistycznego podziemia byli maltretowani. Od Garbowa na Lubelszczyźnie, aż po mieszkanie w katowickiej kamienicy.