Budowa Centrum Handlowego Quick Park w Mysłowicach i niejasności związane z jakością gruntu na terenie inwestycji oraz gleby zwiezionej na mocy umowy przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wzbudziły niepokój wśród mieszkańców.
Budowa pierwszego centrum handlowego w Mysłowicach ku zadowoleniu znacznej części mieszkańców rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Wreszcie na weekendowe zakupy czy do kina nie będzie trzeba pokonywać kilkudziesięciu kilometrów. Budowa Quick Parku u zbiegu ulic Katowickiej i Obrzeżnej Północnej zakończy się w drugiej połowie tego roku.
Jednak inwestycja oprócz oczywistych korzyści wzbudza również pewne kontrowersje. Po rozpoczęciu w październiku ubiegłego roku budowy Centrum Handlowego Quick Park Wykonawca inwestycji podpisał z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Mysłowicach umowę, na mocy której przedsiębiorstwo rozpoczęło przyjmowanie ziemi z terenu inwestycji. Do umowy dołączony został Raport z badań ziemi z terenu inwestycyjnego potwierdzający prawidłową jakość przekazywanego gruntu. Dwa miesiące później MPWiK otrzymał informację o podejrzeniu, że przyjmowana ziemia może być skażona.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał wówczas próbki z wierzchniej warstwy gleby z terenu, gdzie trwa budowa CH Quick Park. Pod koniec grudnia przedstawił wyniki badań, które wskazywały na przekroczenia dopuszczalnych norm metali ciężkich. MPWiK zaprzestał więc wywozić wierzchnią warstwę ziemi z inwestycji.
Jeszcze w grudniu MPWiK nawiązał współpracę z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) w Katowicach w celu wykonania oceny jakościowej gruntu pochodzącego z terenu inwestycyjnego budowy Quick Park. Chodziło o to, by zbadać, czy w zwiezionej glebie znajdują się metale ciężkie w przekroczonych wartościach.
Jednocześnie przeprowadzane były badania głębszych warstw gleby na terenie budowy CH Quick Park. MPWiK wznawił przyjmowanie gruntu wyłącznie z głębszych warstw niezawierających przekroczeń metali ciężkich.
– Moim nadrzędnym celem jest wyjaśnienie całej sytuacji i uspokojenie mieszkańców. Dlatego też MPWiK zlecił szczegółowe badania zwiezionej ziemi i jeszcze w czerwcu poznamy ich wyniki. Otrzymany raport przekazany zostanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a ten wyda zalecenia co do dalszych działań. Całe postępowanie jest jawne i zmierza do rozwiązania problemu – podkreśla Edward Lasok, prezydent Miasta Mysłowice.
Na przełomie grudnia i stycznia wierzchnia warstwa ziemi charakteryzująca się przekroczonymi stężeniami metali, zgodnie z zaleceniami WIOŚ w Katowicach, została usypana (spryzmowana) na terenie budowy CH Quick Park i następnie zutylizowana przez Wykonawcę inwestycji.
W pierwszych dniach lutego IETU w Katowicach przekazał MPWiK Ocenę wyników badań, która wykazuje, iż niewielka część pobranego materiału posiada przekroczone stężenia metali. Miesiąc później MPWiK podpisał porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach w celu opracowania oceny wystąpienia zagrożenia dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska. Trzeba stwierdzić, czy metale ciężkie mogą migrować, czyli przedostawać się do gleby i powietrza. Wyniki tych badań znane będą w czerwcu.
Wszystkie działania prowadzone przez MPWiK chronione są umownymi zapisami, które mówią, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z przyjętą ziemią to Wykonawca inwestycji zobowiązany jest do jej zabezpieczenia i poniesienia wszelkich kosztów z tym związanych.