Prace remontowe przeprowadzane przez MZGK w kamienicy przy ulicy Bytomskiej 27 odsłoniły zakryte tynkiem fragmenty polichromii z początku XX wieku. Napis „Paul Radwanski” znajduje się nad wejściem do lokalu usługowego na parterze budynku. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków napis zostanie odtworzony.
Informacja o napisach została przekazana Śląskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, który zlecił wykonanie badań odkrywkowych na obecność polichromii. Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu przez Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki s.c. z Sosnowca.
– Podczas badań ustalono, że w półokrągłej płycinie nad wejściem do sklepu po lewej stronie od bramy wjazdowej znajduje się napis „Paul Radwanski”. Napis zachował się w dwóch warstwach. Warstwa wtórna to napis o treści „P. Radwanski”, niepokrywający się z napisem pierwotnym – informuje Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK.
Napis „Paul Radwanski” na elewacji kamienicy przy Bytomskiej 27 był szyldem reklamowym. Kim zatem był Paul Radwanski? Zapytaliśmy o to Wojciecha Kubowicza, kustosza Muzeum Miasta Mysłowice, oraz Leonarda Czarnotę ze stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny. Obaj panowie na podstawie ksiąg adresowych z lat 1908-1911 potwierdzili, że mężczyzna był mechanikiem (z niem. mechaniker). Prawdopodobnie oznaczało to innego mechanika niż obecnie.
Natomiast na stronie Strażnicyczasu.pl pojawiła się wzmianka o tym, że mężczyzna prowadził działalność zw. z rowerami.
Jak informuje Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach, w pozostałych płycinach elewacji również stwierdzono obecność polichromii, ale są one nieczytelne. Więcej informacji na temat remontu kamienicy tutaj.