Zaplanowane na 23 kwietnia spotkanie ostatecznie się nie odbyło, ale 21 czerwca projekt „Żywa biblioteka” stowarzyszenia „Obywatel senior” doczeka się wreszcie inauguracji. Zaproszeni są wszyscy, którzy są ciekawi ludzkich historii albo chcą stać się bardziej otwarci na drugiego człowieka.
Wszyscy mamy stereotypy i różne uprzedzenia, które mogą być skutecznie zastąpione wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych. Dlatego stowarzyszenie „Obywatel senior” zaprasza do udziału w „Żywej bibliotece”, gdzie w role „żywych książek” wcielą się m.in. apostatka, osoba z chorobą alkoholową czy osoba LGBT. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 czerwca o godzinie 16.00 w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach.
W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy, którzy chcą oswoić się z szeroko rozumianą „innością” poprzez bezpośredni kontakt z „żywymi książkami”.
– To osoby reprezentujące społecznie nieakceptowane grupy ludzi, które zdecydowały się opowiedzieć czytelnikowi swoją historię. Od czytelnika zaś zależy, czy po rozmowie z nimi zweryfikuje swoje poglądy i stanie się bardziej tolerancyjny – informuje stowarzyszenie „Obywatel senior”, organizator akcji.
Projekt w swoim założeniu ma zapobiegać dyskryminacji oraz wykluczeniu społecznemu. Ma również przypomnieć nam, jak ważny i potrzebny może być dialog. W „Żywej bibliotece” będzie można porozmawiać m.in. z kobietą w służbie penitencjarnej, apostatką, feministką, osobą z chorobą alkoholową oraz osobą LGBT.
– Zapraszamy wszystkich, którzy chcą porozmawiać w przyjaznej atmosferze, ułatwiającej zadawanie pytań, których nie odważyliby się stawiać w żadnych innych okolicznościach. Zapraszamy uprzedzonych, stereotypizujących, ale i tych otwartych na różnorodność. „Żywą bibliotekę” trzeba koniecznie odwiedzić, by uleczyć się z potrzeby osądzania i stygmatyzacji – zachęcają organizatorzy.
Wydarzenie odbędzie się we wtorek 21 czerwca w godzinach 16.00-19.00 w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Mickiewicza. Organizowane jest przez stowarzyszenie „Obywatel senior” przy współpracy z I LO. Koordynatorkami projektu są Danuta Chycka oraz Bożenna Lewkowska.
„Żywa biblioteka” odbywa się w ramach projektu „Lokalnie dla różnorodności”, realizowanego przez stowarzyszenie „Diversja” przy wsparciu Credit Agricole Bank Polska, z dotacji programu „Aktywni obywatele – fundusz krajowy”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG. Projekt uznany przez Radę Europy jako metoda w edukacji o prawach człowieka.