Kamienica przy ulicy Strażackiej 2 przeszła generalny remont wraz z termomodernizacją. Oprócz nowej elewacji, docieplenia dachu i fundamentów wykonano instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wymieniono instalację elektryczną w częściach wspólnych wraz z montażem oświetlenia ledowego. Prace trwały od marca 2022 roku.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=Igh3crXMFs0″ /]

– Wszystkie części wspólne, klatka schodowa, piwnice – wszystko to zostało również wyremontowane. A to, co najważniejsze, to również budynek został uciepłowniony, czyli podpięty do miejskiej sieci ciepłowniczej. W związku z tym w mieszkaniach została wykonana instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – wymienia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK w Mysłowicach.

Kompleksowa renowacja budynku kosztowała ponad 1,7 mln zł. W przyszłym roku Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej planuje także rozwiązać problem odprowadzenia deszczówki z budynku.

– To jest problem, który jest takim ogólnym problemem, który dotyczy praktycznie wszystkich naszych budynków. No i tutaj będziemy musieli jakoś ten problem rozwiązać. W przyszłym roku postaramy się, żeby również ten problem deszczówki rozwiązać – dodaje dyrektorka MZGK.

Ponadto MZGK ma w planach uciepłownić także budynki miejskie znajdujące się przy ulicy Strażackiej 3 i 4.

Co ciekawe, budynek przy Strażackiej 2 ma długą historię. Po odzyskaniu przez Mysłowice praw miejskich w 1868 roku był siedzibą pierwszego Sądu Grodzkiego w Mysłowicach. Mieściło się tu również pierwsze w mieście więzienie, które funkcjonowało razem z sądem grodzkim. W 1908 roku sąd i więzienie przeniesione zostały do budynków przy ulicach Krakowskiej i Szymanowskiego, gdzie pozostają do chwili obecnej. Natomiast do roku 1920 przy Strażackiej 2 mieścił się Komisariat Policji Pruskiej, a następnie od 1920 do 1921 roku Komisariat Policji Plebiscytowej. W latach 1922-1939 w budynku tym miała swoją siedzibę Śląska Policja Państwowa. Po 1945 roku kamienica została przekształcona w budynek mieszkalny i takim pozostaje do dziś.