fot. pixabay,com

W mieście przybędzie aż 8 maluszków. To efekt programu dofinansowań do leczenia niepłodności metodą in vitro realizowanego w 2022 roku.

W lutym 2022 roku Mysłowice dołączyły do grona miast, które wspierają swoich mieszkańców w staraniach o potomstwo. Umowa pomiędzy Mysłowicami a katowicką kliniką Gyncentrum na kwotę 360 tys. zł zakładała dofinansowanie procedury in vitro dla 60 par. Jak przebiegała jego realizacja?

Jak informuje Urząd Miasta Mysłowice, do programu zgłosiło się 31 par, jednak 5 z nich zrezygnowało, a jedna z nich nie zakwalifikowała się wskutek leczenia pacjentki. Ostatecznie do przeprowadzenia procedury zakwalifikowało się 25 par, z czego 3 ze względów prywatnych nie skorzystały z tej możliwości, a u 5 par nie uzyskano zarodków rekomendowanych do transferu. U kolejnych 4 par procedura nie została dokończona z powodów medycznych. Finalnie transfer wykonano u 13 par, a 8 z nich otrzymało już wymarzone wieści: spodziewa się dziecka.

Aby przyszli rodzice dostali się do programu, w dniu zgłoszenia kobieta musi być w wieku od 20 do 43 lat, a przynajmniej jedno z małżonków czy partnerów musi być mieszkańcem Mysłowic co najmniej od roku. Para musi też posiadać potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, udokumentowane potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub być po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego albo chirurgicznego, a w końcu wyrazić zgodę na poniesienie kosztów kriokonserwacji i przechowywania zarodków.

„Chcemy być rodzicami – program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Mysłowic w latach 2021-2024” będzie kontynuowany w tym roku. Wydział zdrowia jest obecnie w trakcie dopracowywania umowy i dokumentów konkursowych na wybór realizatora. Więcej informacji już wkrótce.