Nieco ponad 7 mln zł będzie kosztował remont elewacji ponad 100-letniego budynku, w którym mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Miasto podpisało już umowę ze spółką Efekt z Chorzowa, prace ruszą w kwietniu.
– 4 mln 750 tys. zł to środki rządowe, resztę musimy dołożyć z własnego budżetu. Wszystkie środki zostały zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej, dokonaliśmy niezbędnych zmian podczas obrad rady miasta i dzisiaj dzięki temu mogliśmy podpisać umowę – informuje prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.
W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się izolacją ścian fundamentowych i kanalizacją deszczową. Zakres całej inwestycji jest jednak spory i zakłada także m.in. przywrócenie pierwotnego stanu technicznego powierzchni tynkowych, sztukaterii i kamieniarki, renowację drzwi i okien czy zmianę opraw oświetlenia zewnętrznego z sodowych na ledowe. Największym wyzwaniem może okazać się odtworzenie polichromii, jednak chorzowska firma Efekt ma doświadczenie w odnawianiu zabytkowych budynków.
– W Katowicach Muzeum Śląskie – łaźnia Gwarek, na Mariackiej wykonujemy trzy kamienice i rewitalizacja centrum Bytomia – wylicza Paweł Kucab ze spółki Efekt.
W pierwszych miesiącach prac wspólnie z konserwatorem zabytków mają też zostać ustalone konkretne kolory dla odtworzonej elewacji.
– Próby będą na pewno wykonane, myślę, że w kwietniu, więc w kwietniu pewnie pochwalimy się jakimiś odkrywkami i ustaloną kolorystyką – tłumaczy Paweł Kucab.
Po rozłożeniu rusztowań będzie też trzeba wybrać technologię renowacji odpowiednią dla sztukaterii na budynku I LO.
– Można czyścić laserowo, chemicznie, podkoloryzować, zobaczymy w trakcie – zapowiada Kucab.
Wykonawca ma 20 miesięcy na ukończenie prac.
– Plan jest taki, żeby zakończyć w maju przyszłego roku, przed maturami – mówi Paweł Kucab.
Budynek I LO powstał w latach 1913-1914 według projektu Ignacego Dunaja w stylu zmodernizowanego historyzmu z elementami neobaroku. W 1921 r., w trakcie trzeciego powstania śląskiego, zanim budynek zaczął pełnić funkcje dydaktyczne, mieścił się w nim szpital dla powstańców oraz urzędy plebiscytowe. Swoją siedzibę miał tu także wydział oświecenia publicznego, przeniesiony później do Katowic. Następnie przez lata w jego murach mieściło się liceum dla pracujących, ekonomiczne, szkoła podstawowa, a nawet gimnazjum. Obecnie gmach mysłowickiego I LO jest jednym z zabytków województwa śląskiego.