Przypadający 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi to okazja, by głośno przypominać o tym, że los naszej planety leży wyłącznie w naszych rękach. Ale to także pretekst, by zakasać rękawy i zacząć oczyszczanie Ziemi od swojego najbliższego otoczenia. Właśnie tak stało się dziś w mysłowickiej SP 4, gdzie fundacja Nasza Ziemia zainaugurowała tegoroczną jubileuszową akcję sprzątania świata, która obejmie całą Polskę.
Fundacja Nasza Ziemia już po raz 30. inicjuje i koordynuje w naszym kraju akcję „Sprzątanie świata – Polska”, do której przyłączają się kolejne miasta, placówki oświatowe czy przedsiębiorstwa. Jubileuszową akcję fundacja zainaugurowała w piątek 21 kwietnia w Mysłowicach, a konkretnie w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego na Bończyku.
– Nasza akcja odbywa się co roku już od 1994 r. Wówczas założycielka naszej fundacji Mira Stanisławska-Meysztowicz przywiozła tę ideę z prosto z Antypodów i zaszczepiła ją u nas. Od tej pory najwierniejszymi uczestnikami tego przedsięwzięcia są miasta, gminy i szkoły podstawowe. W tym roku chcieliśmy uhonorować kogoś z nich i ogłosiliśmy konkurs na najpiękniejszy Dzień Ziemi w Polsce, a Mysłowice ten konkurs wygrały – wyjaśnia Beata Butwicka, prezeska zarządu fundacji Nasza Ziemia.
Aby wygrać, trzeba było napisać, dlaczego chce się zorganizować jubileuszową 30. akcję sprzątania świata i wymyślić jej program w danej szkole czy gminie.
– Mamy zaangażowane dzieciaki, wsparcie urzędu miasta i mnóstwo miejskich inicjatyw ekologicznych i to opisaliśmy w naszym zgłoszeniu konkursowym. Wiele szkół w naszym mieście sprząta świat, a my dostąpiliśmy tego zaszczytu i tegoroczna akcja startuje właśnie u nas – tłumaczy Karolina Mospinek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.
Najpierw odbyła się akademia o tematyce ekologicznej, którą przygotowały pierwszaki razem ze swoimi nauczycielkami, ekopokaz mody i występy uczniów. Później przyszedł czas na działanie, czyli wyjście w teren z workami na śmieci.
– W dzisiejsze wielkie sprzątanie zaangażowała się nie tylko cała społeczność naszej szkoły, ale także przedszkolaki z pobliskich placówek, miejskie jednostki: ZOMM, MPWiK oraz władze Mysłowic, za co im wszystkim serdecznie dziękujemy – dodaje Karolina Mospinek.
Jeśli w ciągu ostatnich trzech dekad w latach szkolnych braliście udział w sprzątaniu świata, była to z pewnością akcja fundacji Nasza Ziemia.
– Sprzątamy już od 30 lat i jak policzyliśmy sobie, ilu uczestników włączyło się w naszą akcję na przestrzeni tych lat, to wyszło nam ponad 20 mln osób. I z kim nie rozmawiamy, to słyszymy: „Pamiętam, jak w podstawówce chodziliśmy z workami i sprzątaliśmy okolicę”, więc grono naszych odbiorców i uczestników jest naprawdę szerokie. W zeszłym roku było to ok. 400 tys. osób z całej Polski, czyli 4,5 tys. zarejestrowanych grup, które w sumie zebrały ponad 470 ton śmieci z natury – informuje Grzegorz Mikosza, główny koordynator akcji „Sprzątanie świata – Polska” fundacji Nasza Ziemia.
Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi” dla podkreślenia, że z jednej strony to ludzie śmiecą, ale z drugiej – inni ludzie muszą te śmieci posprzątać.
– Od dziś na naszej stronie można zarejestrować swoją szkołę, miasto czy gminę i zorganizować sprzątanie. Wielki finał odbędzie się w trzeci weekend września i wtedy dowiemy się, ile tych śmieci zebrano i ilu uczestników mieliśmy w tym roku. Na podstawie tych danych chcemy pokazać, ile śmieci zalega w naturze i ile osób i ich ciężkiej pracy potrzeba, by je zebrać i zutylizować – dodaje Grzegorz Mikosza.
Jesteście ciekawi wyniku dzisiejszego sprzątania na Bończyku? 1 171 kg śmieci.