Pierwsze trzy z 56 modułów stanowiących 90% kubatury „demonstratora technologii” pojawiły się już na terenie budowy tego najnowocześniejszego w Polsce budynku komunalnego. Pod koniec roku wprowadzą się tu pierwsi mieszkańcy.

Budynek będzie liczył 4 kondygnacje i 29 mieszkań w metrażu od 45 do ponad 65 m kw. Wyposażone moduły mieszkalne zostały wyprodukowane przez spółkę DMDmodular ze Skawiny. Przez najbliższe kilka tygodni będą one transportowane prosto z ich fabryki, a następnie składane na miejscu budowy, która mieści się przy ul. Karola Miarki.

– Budownictwo modułowe 3D można porównać do klocków lego. Mieszkania przyjeżdżają w formie gotowych kubików, które na placu budowy są składane. Moduły z zamontowanymi kuchniami, urządzeniami AGD, oświetleniem, kabiną prysznicową. Także wszystko w tych modułach będzie – wyjaśnia Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular.

Zanim jednak dojdzie do montażu samych modułów mieszkaniowych, niezbędna jest instalacja pomieszczeń technicznych tworzących węzeł cieplny, węzeł BMS, czyli inteligentne sterowanie budynkiem oraz pomieszczenie elektryczne i oczyszczalnię wody szarej.

– W budynku zastosowanych jest szereg innowacyjnych rozwiązań. Nawet nie tyle innowacyjnych, co ekologicznych rozwiązań. Jednym z tych rozwiązań jest możliwość odzysku wody szarej do ponownego użycia, zarówno do tzw. spłukiwania wody w toaletach, ale również do nawadniania zielonego otoczenia budynku – dodaje Ewelina Woźniak-Szpakiewicz.

W budynku zaplanowano szereg nowoczesnych, zrównoważonych technologii, które będą nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale co najważniejsze znacznie wpłyną na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Możliwe będzie m.in. pozyskiwanie i magazynowanie energii z gruntu i słońca oraz odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej. Panele fotowoltaiczne pokryją południową elewację budynku oraz część działki, a na dachu bloku pojawią się panele solarne. Ponadto efektywne gospodarowanie wodą szarą i opadową będzie pozwalało m.in. na ograniczenie jej poboru z sieci i nawadnianie zielonego otoczenia demonstratora.

Wokół budynku powstanie strefa parkingowa wraz ze stanowiskami dla rowerów oraz plac zabaw. Następnie dzięki ogrodom deszczowym i nasadzeniom rekompensacyjnym teren będzie zagospodarowany pod kątem zieleni.

29 mieszkań w budynku przy Karola Miarki 28 wejdzie w skład mieszkaniowego zasobu Mysłowic.

– Bardzo się cieszę, że to właśnie na terenie miasta Mysłowice powstaje nowoczesny budynek. Budynek komunalny, który będzie służył mieszkańcom, który wzbogaci zasoby Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Inwestycja za ponad 20,5 mln zł jest w całości finansowana ze środków unijnych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Więcej o założeniach demonstratora technologii i planach jego budowy przeczytacie tutaj.